Firefox logo

Mozilla na Androidzie odrodzi się z popiołów. Firefox do kosza, Fenix na smartfony

W ubiegłym roku informowaliśmy Was o tym, że Mozilla rozpoczyna prace nad nową przeglądarką na Androida o nazwie Fenix. Ostatecznie stanęło na tym, że aplikacja ta zastąpi obecnego Firefoksa na mobilny system Google. Dokument wsparcia opublikowany przez Mozillę częściowo wspomina o tym, czego się spodziewać.

Nie ma konkretnej daty, która mogłaby nam zdradzić, kiedy nowa aplikacja trafi na telefony z Androidem. Zanim jednak to się stanie, Mozilla musi być pewna, że nowy produkt będzie kompletny. Dlatego Fenix nie pojawi się w sklepie Google Play, dopóki nie zostaną ukończone jego testy. A to trochę potrwa. Musi to być kawałek kodu, na którym będzie można polegać, i który będzie w stanie zastąpić obecnego mobilnego Firefoksa. Zgodnie z osią czasu, stworzoną przez dewelopera, Firefox będzie wspierany jeszcze cały bieżący rok, a może i część kolejnego.

Reklama

Planowany kalendarz wydawniczy Mozilli obejmuje aktualizację obecnej przeglądarki na Androida do wersji 67 w połowie maja tego roku. Następnie, 9 lipca pojawi się Firefox 68. Wtedy też osiągnie status ESR (Extended Support Release), czyli przedłużonego wsparcia. Następne aktualizacje, oczekiwane we wrześniu, październiku i grudniu będą dotyczyć już tylko zabezpieczeń i poprawek błędów. Być może będzie to czas, w którym Fenix pojawi się jako alternatywa wobec mobilnego Firefoksa. Przez jakiś czas będą współistnieć, a kiedy wszyscy użytkownicy starszej przeglądarki będą gotowi do migracji na nową, obsługa Firefoksa dobiegnie końca.

Zgodnie z przeciekami, Fenix został zbudowany od podstaw. Zobaczymy w nim kompletnie odświeżony interfejs użytkownika. Podobnie jak w nakładce systemowej Samsunga, One UI, najczęściej używane elementy będą wyświetlać się w dolnej części ekranu. Aktywne karty przeglądarki będzie można zapisywać w tak zwanych „sesjach”, by szybko do nich wrócić po ponownym otwarciu aplikacji.

Mozilla przekazała, że „Fenix nie jest przeglądarką internetową dla twoich rodziców”, co niesie ze sobą myśl, że będzie to produkt przeznaczony ludziom młodym. Przekonamy się, czy rzeczywiście tak będzie, najpewniej dopiero za jakiś rok.

 

źródło: Mozilla przez Phone Arena