Sprawny rozwój mObywatela zdecydowanie cieszy. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wprowadzeniu kolejnych przydatnych nowości.
Wniosek o dowód osobisty w mObywatelu
Tym razem nowych funkcji, które wprowadzane są w mObywatelu, jest sporo. Użytkownicy otrzymali chociażby możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego dla siebie, dziecka lub podopiecznego.
W celu uzyskania dowodu należy wypełnić formularz i dołączyć plik ze zdjęciem. W przypadku, gdy użytkownik na zdjęciu jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowu, powinien dodać załącznik, który potwierdza uprawnienia do użycia takiej fotografii. Warto jeszcze wiedzieć, że funkcja dostępna jest dla osób pełnoletnich i tych, które osiągną pełnoletność w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
Do wspomnianego wymogu dochodzi jeszcze posiadanie Profilu Zaufanego, konta ePUAP oraz dodanego mDowodu w aplikacji mObywatel. W sytuacji, gdy chcemy uzyskać dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego, musimy dodatkowo mieć ważny fizyczny dowód osobisty.
Ponadto wniosek, który został wysłany przez aplikację, wymaga uzupełnienia o odciski palców. Użytkownik ma na to 30 dni od daty złożenia wniosku. Ten obowiązek nie dotyczy jednak osób poniżej 12. roku życia lub innych grup z niego wyłączonych.

Co jeszcze nowego w mObywatelu?
Użytkownicy, po wysłaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego, mogą sprawdzić, na jakim etapie jest produkcja dokumentu. Wystarczy wpisać numer wniosku, co działa zarówno w przypadku własnego dowodu, jak i też wniosku innej osoby.
W aplikacji pojawiła się funkcja pozwalająca na zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego. Wypada tutaj przypomnieć, że jedna z niedawnych aktualizacji wprowadziła możliwość zawieszenia własnego dowodu w mObywatelu.
Ponadto użytkownicy otrzymali możliwość zgłoszenia utraty lub uszkodzenia paszportu. Wystarczy wypełnić proste zgłoszenie i – co dla wielu może być sporym ułatwieniem – sprawę załatwia się natychmiastowo, niezależnie czy właściciel dowodu przybywa w Polsce, czy za granicą.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że użytkownik mObywatela może już sprawdzić informacje o zameldowaniu na pobyt stały i czasowy, a także historię zmian adresów. Co więcej, w razie konieczności podania nowego adresu zameldowania lub zobaczenia niepoprawnych danych, z poziomu aplikacji łatwo jest przejść na stronę gov.pl, gdzie można to zgłosić.
Wypada jeszcze wspomnieć o sekcji Twoje sprawy w mObywatelu. To właśnie w tym miejscu możemy śledzić postępy wybranych spraw administracyjnych, dla których wnioski lub inne pisma urzędowe zostały złożone przez internet. Należą do nich m.in. wnioski o wydanie dokumentów tożsamości.