Lista funkcji rządowej apki rośnie jak grzyby po deszczu. Prezydent RP Andrzej Duda złożył swój podpis pod nowelizacją ustawy o aplikacji mObywatel, dzięki której użytkownicy zyskają dostęp do przydatnych nowości.
Wirtualny asystent AI w mObywatelu napisze za Ciebie pismo
Trzeba przyznać, że aplikacja mObywatel to jedna z tych rzeczy, która świetnie udała się Ministerstwu Cyfryzacji. Wygodne rozwiązanie mieści się w smartfonie, który spokojnie może już zastąpić portfel i pełnić rolę centrum zarządzania wieloma formalnościami.
W rządowej apce znajdziemy już m.in. mDowód, Kartę Dużej Rodziny, mPrawo jazdy, legitymację szkolną, studencką, emeryta-rencisty, radcy prawnego, adwokacką czy PWZ Pielęgniarki i PWZ Położnej. Sprawdzimy w niej też podstawowe wiadomości o posiadanych pojazdach, liczbę zebranych punktów karnych czy przydatną funkcję Zastrzeż PESEL. Ponady z apki mObywatel można skorzystać też podczas wyborów. Lista funkcji jest już tak długa, że trudno ją tu całą przytoczyć, ale pomysłów rządzącym nadal nie brakuje.

Obecny Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel. Dokument umożliwi wdrożenie kilku nowych funkcji oraz usług. Jedną z najbardziej interesujących opcji jest wirtualny asystent w mObywatelu, którego działanie opiera się na sztucznej inteligencji, a konkretnie na modelu PLLUM.
Wirtualny asystent AI w rządowej aplikacji ma wspomagać Polaków m.in. w wypełnianiu i tworzeniu pism, a także odpowiadać na zadawane mu pytania. Sztuczna inteligencja będzie mogła generować dokument, a zadaniem użytkownika ma być zweryfikowanie jego poprawności i akceptacja. Jak zaznacza portal Wirtualne Media, przepisy mają gwarantować bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników.
Jeszcze więcej nowości pojawi się w mObywatelu
To jednak nie koniec nowości. Do mObywatela trafi m.in. mLegitymacja dla nauczyciela i ucznia. Rządowa aplikacja pomoże również w przypadku kolizji. Usługa mStłuczka wesprze użytkownika w spisaniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ponadto dokumenty podpiszemy za pomocą podpisu kwalifikowanego lub podpisu zaufanego.
Nowelizacja ustawy podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wejdzie w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem jest funkcja wirtualnego asystenta – opcja ta ma wejść w życie nieco później, bo z dniem 31 grudnia 2025 roku.