(fot. Apple)

Apple szykuje kolejne komputery z ekranami mini LED. Wśród nich 27-calowy iMac

Technologia mini LED zaczyna na dobre wchodzić do produktów firmy z Cupertino. W przyszłym roku mają pojawić się kolejne komputery z odczuwalnie lepszymi ekranami.

Apple stawia na mini LED

Od dłuższego czasu pojawiały się spekulacje na temat ekranów stosowanych przez Apple w iPadach oraz Makach. Coraz więcej osób wskazywało, że najwyższy czas zastąpić montowane wyświetlacze czymś lepszym, co chociażby zapewni doświadczenia zbliżone do korzystania z iPhone’ów z ekranami OLED.

Wśród prawdopodobnych scenariuszy wymieniało się właśnie OLED-y. Tym bardziej, że sprawdziły się one już w produktach konkurencji. Cóż, zespół Tima Cooka ponownie postanowił pójść własną ścieżką i wybrał technologię mini LED, nie patrząc w kierunku OLED-ów.

apple iPad pro ekran mini LED
iPad Pro 2021 (fot. Apple)

Pierwszym urządzeniem z Cupertino, które pozwoliło poznać zalety nowych ekranów, był tegoroczny iPad Pro. Oczywiście na tym się nie skończyło. Po kilku miesiącach zostały zaprezentowane MacBooki Pro, również oferujące ekrany mini LED. To jednak dopiero początek nadchodzących zmian.

Kolejne urządzenia z lepszymi ekranem już wkrótce

Warto tutaj zaznaczyć, że mini LED charakteryzuje się lepszymi parametrami względem „zwykłego” LCD – odczuwalnej poprawie ulega m.in. jasność, kontrast i odwzorowanie kolorów, które zbliżają się do wyświetlaczy AMOLED. Dodatkowo, zaletą jest mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Jak najbardziej mamy do czynienia z wartym uwagi rozwiązaniem. W związku z tym, cieszą najnowsze informacje. Dowiedzieliśmy się, że w przyszłym roku ma zadebiutować 27-calowy iMac z ekranem mini LED i wsparciem dla odświeżenia ProMotion 120 Hz. Należy oczekiwać, że jego sercem będzie układ Apple ARM – możliwe, że M1 Pro lub M1 Max.

Firma z Cupertino ma pracować nad przynajmniej jeszcze jednym komputerem, w którym prawdopodobnie doświadczymy zalet mini LED. W 2022 roku ma bowiem odbyć się premiera zauważalnie odświeżonego MacBooka Air z nowym wzornictwem, a także z lepszym ekranem.

Niewykluczone jednak, że obok urządzeń z opisaną technologią ekranów, pojawią się także modele z OLED-ami. Nie, nie będa to iPhone’y. Według nieoficjalnych informacji, tańsze tablety (np. iPad Air) mogą posiadać OLED-y. Niektóre źródła wskazują, że podobny los może spotkać MacBooka Air, więc w przypadku tego laptopa mini LED nie jest jeszcze pewny.