Microsoft ma zgodę na współpracę z Huawei. Jest szansa na nowe MateBooki z Windowsem!

Microsoft otrzymał pozwolenie na sprzedaż oprogramowania firmie Huawei. Nie wiadomo jednak, którego konkretnie dotyczy udzielona zgoda.

Reklama

Rzecznik prasowy Microsoftu przekazał Reutersowi drogą mailową informację, zgodnie z którą 20 listopada 2019 roku amerykańska administracja wydała decyzję zezwalającą na sprzedaż oprogramowania dedykowanego odbiorcom końcowym firmie Huawei. W praktyce oznacza to realizację zapowiedzi prezydenta USA, Donalda Trumpa, zgodnie z którą w trwającym tygodniu kilku przedsiębiorców, starających się o stosowne uprawnienia, dostanie zgodę na handel z Huawei, mimo że ta oficjalnie znajduje się na amerykańskiej czarnej liście podmiotów, do jakich nie mogą trafiać technologie powstające w Stanach Zjednoczonych. Co istotne, nie jest jasne, której konkretnie technologii dotyczy wydana zgoda. Zarówno Microsoft, jak i Huawei oferują bardzo szerokie spektrum technologii, dlatego nie można przyjąć za pewnik, że chodzi o system Windows. Czego właściwie dotyczyła wydana decyzja dowiemy się zapewne po prezentacji kolejnych nowości rynkowych giganta z Shenzen.

Huawei MateBook D
Huawei MateBook D

Powyższą informację potwierdzili przedstawiciele Departamentu Handlu, przy okazji dzieląc się statystykami odnośnie trwających obecnie postępowań administracyjnych w sprawie udzielenia zgody na handel z chińskimi firmami. Przekazane dane wskazują, że o zgodę na możliwość sprzedaży towarów Huawei wystąpiło 300 podmiotów. Połowa postępowań administracyjnych została zakończona do dnia publikacji informacji, a 50% wydanych decyzji było pozytywnych dla wnioskującego. Oznacza to, że do dziś co czwarta amerykańska firma, która o to wystąpiła, ma zgodę na współpracę z Huawei.

Na decyzję administracyjną w dalszym ciągu oczekuje Alphabet – konsorcjum, w skład którego wchodzi firma Google. Jeżeli podobnie jak w przypadku Microsoftu, decyzja będzie pozytywna, nowe urządzenia z logiem chińskiego producenta będą mogły otrzymać stosowną certyfikację, a co za tym idzie oferować dostęp do Sklepu Google Play i pozostałych usług przedsiębiorstwa z Mountain View.

Widmo kolejnego kryzysu silniejsze od technologicznych ambicji

Ponowne zezwolenie amerykańskim firmom na sprzedaż technologii Huawei ma silne podłoże biznesowe. W obliczu zbliżającego się ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego, wojna handlowa USA – Chiny może wywołać daleko idące, negatywne konsekwencje dla obydwu zwaśnionych stron. Postanowiono więc, że lepiej będzie podjąć kroki zmierzające do zakończenia sporu niż narażać się na straty mogące wyrządzić szkodę całej gospodarce.

Donald Trump i Xi Jinping
Donald Trump i Xi Jinping / Bloomberg

Taki obrót sprawy nie spodobał się jednak grupie piętnastu amerykańskich kongresmenów, którzy wezwali Departament Handlu do natychmiastowego przerwania wydawania jakichkolwiek pozwoleń na handel z Huawei. Według nich, dostęp do amerykańskich technologii to sprawa bezpieczeństwa państwowego, dlatego należy być absolutnie pewnym, że przekazanie technologii Chińczykom nie spowoduje zagrożenia dla USA. Grupa członków Kongresu oczekuje sporządzenia raportu, który jednoznacznie rozwieje ich wątpliwości.

Źródło: Reuters