Microsoft udostępnia Windows 10 November 2019 Update

Microsoft raz na pół roku wypuszcza większą aktualizację systemu Windows 10 – ostatnią była ta z maja 2019 roku (wersja 1903). Dziś przyszedł czas na udostępnienie najnowszej o oznaczeniu 1909, nazywanej przez producenta Windows 10 November 2019 Update.

Listopadowa aktualizacja Windows 10

Kolejna, większa aktualizacja systemu Windows 10, zaplanowana na drugą połowę 2019 roku, została zaanonsowana przez Microsoft w lipcu 2019 roku. Dziś producent z Redmond oficjalne ją udostępnił i właściciele kompatybilnych urządzeń, którzy nie mogą się na nią doczekać, mogą już ją pobrać i zainstalować. Aby to zrobić, należy wejść w Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update, a następnie kliknąć przycisk „Sprawdź aktualizacje”.

Reklama

Jeśli Wasz sprzęt spełnia wymagania techniczne, powinna pojawić się (w sekcji „opcjonalne aktualizacje”) pozycja „Aktualizacja funkcji dla systemu Windows 10, wersja 1909”. Udało się to już zrobić jednemu z naszych stałych Czytelników. Co ciekawe, proces przebiegł zaskakująco szybko – trwał zaledwie trzy minuty i w tym czasie komputer zresetował się tylko dwa razy. Microsoft tłumaczy, że jest to możliwe, ponieważ wersje 1903 i 1909 dzielą ten sam „core operating system”.

aktualizacja Windows 10 November 2019
Windows 10 November 2019 Update (fot. Błażej Sz.)

Jeżeli po wykonaniu podanych powyżej kroków nie pojawi się żadna aktualizacja, oznacza to, że Wasze urządzenie nie spełnia wymagań technicznych. Microsoft zdecydował się na taki krok po kilku wpadkach z poprzednimi większymi aktualizacjami, które u dużej liczby użytkowników powodowały błędy (na przykład brak dźwięku). Aktualnie producent upewnia się, że sprzęt nie będzie się borykał z żadnymi problemami, dlatego niektóre egzemplarze mogą czekać na tego typu update’y nawet kilka(naście) tygodni.

Jednocześnie Microsoft pozwala odłożyć instalowanie aktualizacji o maksymalnie 35 dni (pięć razy po siedem dni za każdym razem) – to opcja dla tych osób, które boją się, że większy update wywoła niepowołane i niechciane skutki (aczkolwiek nie powinny się one już zdarzać, skoro producent zmienił politykę wydawniczą w ich stosunku).

Co nowego w listopadowej aktualizacji Windows 10?

Listopadowa aktualizacja Windows 10 skupia się głównie na ulepszeniach wydajności i jakości oraz funkcjach korporacyjnych. Po jej zainstalowaniu użytkownik zyska przede wszystkim większą kontrolę nad powiadomieniami (m.in. dzięki sortowaniu), a także będzie mógł szybciej tworzyć wydarzenia w kalendarzu (bezpośrednio z poziomu paska zadań) oraz wyszukiwać pliki lokalnie i w chmurze OneDrive za pomocą eksploratora plików.

Źródło: Blog Windows, Windows Community