Chcąc zostać kongresmenem w USA, nie będziesz mógł używać smartfonów Huawei lub ZTE

Nowa ustawa dotycząca amerykańskich agencji rządowych zawiera w sobie zapisy dotyczące zakazu korzystania z niektórych urządzeń wyprodukowanych przez pewne firmy technologiczne, w tym Huawei i ZTE. Projekt został dziś podpisany przez prezydenta Trumpa, jako część postanowienia o upoważnieniach nadanych Departamentowi Obrony i innym powiązanym z bezpieczeństwem instytucjom państwowym.

Ustawa wejdzie w życie w ciągu najbliższych dwóch lat. Reguluje sposób korzystania z technologii służącej przetwarzaniu lub przeglądaniu danych użytkownika, wykorzystywanej przez osoby współpracujące z rządem. Dotyczy to nie tylko pracowników poszczególnych ministerstw i podległych im osób, ale także wykonawców lub firm, które chcą prowadzić interesy z oficjalnymi organami politycznymi Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Zapisy nie dotyczą więc zakazania działania firm takich jak Huawei czy ZTE na terenie USA, ale będą miały wielki wpływ na to, z jakich (a dokładniej: czyich) rozwiązań technologicznych będą korzystać rządowi oficjele, całe departamenty i przedsiębiorstwa podpisujący z rządem kontrakty na różne usługi. Oznacza to, że wielu pracowników rządowych lub wykonawców będzie musiało zmienić narzędzia, którymi się posługują. Defence Authorization Act, bo tak nazywa się świeżopodpisana ustawa, przewiduje w takich wypadkach refundacje na rzecz firm, które poniosą z tego tytułu koszty.

W ubiegłym miesiącu ZTE zawarło umowę z Departamentem Handlu dotyczącą anulowania wyłączenia ZTE ze współpracy z amerykańskimi firmami. Porozumienie było o tyle ważne, że przyczyniło się do załagodzenia napięć handlowych na linii Chiny-USA. Wychodzi jednak na to, że zarówno ZTE, jak i inny chiński gigant, Huawei, są w Stanach Zjednoczonych „na cenzurowanym”.

Zakaz korzystania ze sprzętów i rozwiązań chińskich firm dotyczy również takich producentów jak Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Digital Technology Company i Dahua Technology Company.

https://www.tabletowo.pl/2018/07/13/zte-stany-zjednoczone-usa-zakaz-handlu-zniesiony/

źródło: congress.gov przez Tech Crunch