Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Microsoft Surface Duo 2 naprawi błędy poprzednika, który nie powinien powstać

Microsoft Surface Duo to niewątpliwie oryginalny sprzęt, lecz jednocześnie mający wiele wad, które poddają w wątpliwość sens kupowania go. Gigant z Redmond nie zamierza jednak poprzestać na jednym modelu – już pracuje nad Microsoft Surface Duo 2, który powinien naprawić największe wady poprzednika.

Reklama

Microsoft Surface Duo daleko do ideału…

Projekt Microsoft Surface Duo od samego początku wzbudzał ogromne emocje i był mocno krytykowany. Nie wiedzieć czemu, producent nie zdecydował się umieścić wyświetlacza na zewnętrznej stronie, przez co trzeba za każdym razem otwierać urządzenie, jeśli chce się z niego skorzystać. Ponadto można mieć też zastrzeżenia do zastosowania już leciwego procesora bez modemu 5G, a także aparatu o przeciętnych możliwościach oraz braku modułu NFC, który umożliwiłby płacenie z wykorzystaniem Google Pay.

Microsoft Surface Duo 2 naprawi rażące błędy Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Powyższe – nazwijmy to – niedociągnięcia wynikają najpewniej z faktu, że prace nad Microsoft Surface Duo rozpoczęły się na kilka lat przed jego premierą i trochę się przeciągnęły, a producent nie mógł w ostatniej chwili wymienić kluczowych podzespołów czy zmienić założeń konstrukcyjnych, ponieważ to wymaga czasu. Zapewne zdecydowano się więc wprowadzić na rynek taki właśnie sprzęt, jednocześnie mając z tyłu głowy, że kolejna generacja przyniesie znaczące ulepszenia.

Microsoft Surface Duo przeciera zatem szlaki dla kolejnych składanych smartfono-tabletów giganta z Redmond. Nie wiadomo, jak dużą popularnością się cieszy, bowiem Microsoft nie udostępnia informacji na temat liczby sprzedanych egzemplarzy, ale najwyraźniej jest to projekt długofalowy, ponieważ już trwają prace nad Microsoft Surface Duo 2.

Microsoft Surface Duo 2 naprawi rażące błędy poprzednika

Coraz więcej doniesień wskazuje, że Amerykanie chcą mocno przyłożyć się do projektu Microsoft Surface Duo 2. Producent intensywnie poszukuje nowych pracowników, którzy poświęcą się rozwojowi tego urządzenia – na jego celowniku są zarówno specjaliści od łączności bezprzewodowej, w tym w standardzie 5G, a także od technologii przetwarzania obrazu.

Oznacza to, że Microsoft Surface Duo 2 będzie obsługiwać sieć piątej generacji, co przełoży się na zastosowanie nowszego procesora. Nie wiadomo jednak, czy Microsoft ponownie sięgnie po układ z serii Snapdragon 8, czy może zdecyduje się na chipset z innej rodziny, na przykład Snapdragon 7, aby obniżyć koszty.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Zwiększy je bowiem zatrudnienie nowych pracowników i opracowanie specjalnych rozwiązań dla Microsoft Surface Duo 2. Serwis Windows Latest przekazuje, że producent zamierza wykorzystać uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, aby znacząco poprawić przetwarzanie obrazu. Do tego firma chce podjąć współpracę z niezależnymi deweloperami, aby wspólnie stworzyć nową aplikację aparatu i programy do obróbki zdjęć.

Ponadto serwis Windows Latest ujawnił też, że premiera Microsoft Surface Duo 2 planowana jest na jesień 2021 roku, aczkolwiek nie jest ona jeszcze zagwarantowana w tym terminie. Producent chce bowiem zdecydowanie bardziej dopracować oprogramowanie swojego nowego składanego smartfono-tabletu, ponieważ jakość software’u to jedna z najsłabszych stron poprzednika. Czas pokaże, jak sprawnie uda mu się to ukończyć, bo firma nie może sobie pozwolić ponownie wprowadzić na rynek niedopracowanego sprzętu za kupę pieniędzy.