Microsoft idzie w zaparte. Będzie Surface Duo 2 z modemem 5G

Surface Duo to urządzenie Microsoftu całkiem nowej kategorii – składanych smartfonów z dwoma ekranami. W pierwszej generacji nie wszystko zagrało, jak trzeba, ale gigant z Redmond się tym nie zraża i planuje Surface’a Duo 2.

Reklama

Surface Duo to wyjątkowy sprzęt

Surface’a Duo można swobodnie zaliczyć do gatunku urządzeń półeksperymentalnych. Co prawda jego projekt osiągnął fazę produkcji i regularnej sprzedaży, ale stosunkowo wysoka cena sprawiła, że na sprzęt ten pokusili się tylko najzagorzalsi fani technologii. Dodatkowo, tacy, którym nie przeszkadzały te aspekty smartfona, w których ewidentnie nie wytrzymywał porównania z Galaxy Z Fold 2, o podobnej konstrukcji.

Na przykład Surface Duo nie ma modułu NFC, nie ładuje się indukcyjnie, a jego wzornictwo, głównie mające związek z dużymi ramkami nad i pod wyświetlaczami, odstaje nieco od nowoczesnych frontów smartfonów. Mimo tego, jak donoszą recenzenci, warstwa oprogramowania jest naprawdę przemyślana, i choć animacje potrafią chrupnąć, a sprzęt zamyślić się na moment, to ma się poczucie obcowania z „czymś nowym”. Microsoft zamierza dopracować swój produkt i rozpoczyna zbierać siły do zespołów odpowiedzialnych za Surface Duo 2.

Wkrótce ruszą prace nad Surface Duo 2

Microsoft umieścił na swojej stronie kilka ofert pracy, których opisy sugerowały pojawienie się Surface’a Duo 2. Występował w nich pod nazwą kodową Zeta. Osoby przyjmowane do zespołów inżynierskich miałyby „brać udział w tworzeniu nowych doświadczeń z Surface Duo” oraz umożliwić urządzeniom firmy obsługę sieci 5G, „aby w pełni wyrazić wizję firmy Microsoft”. Specjaliści od łączności nowej generacji będą mieli więc co robić.

Inna oferta pracy wspomina o opracowywaniu technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w celu usprawniania procesów przetwarzania obrazu. Ciekawie łączy się to z zapowiedzią szefa produktowego Microsoftu, Panosa Panay, dotyczącą tego, że kolejna generacja Surface Duo będzie miała „świetny aparat”, głównie dzięki wykorzystaniu zaawansowanego oprogramowania.

Microsoft Surface Duo

Bardzo mało prawdopodobne jest, by Microsoft zaprezentował Surface Duo 2 w 2021 roku. Skoro zespoły tworzące to urządzenie dopiero się tworzą, to stawiałbym na premierę w okolicach jesieni 2022 roku.

Microsoft Duo dostępny jest w niektórych krajach Europy za 1600 euro.