Xiaomi Mi Band 5 / fot. Kacper Żarski
Xiaomi Mi Band 5 / fot. Kacper Żarski

Xiaomi Mi Band 5 NFC może być oficjalnie dostępny też poza Chinami

Na horyzoncie pojawił się już Xiaomi Mi Band 6, ale nie spodziewamy się jego premiery w najbliższym czasie, a raczej (standardowo) w połowie roku. Bardzo możliwe, że wcześniej na rynku globalnym zadebiutuje opaska Xiaomi Mi Band 5 NFC z obsługą płatności zbliżeniowych.

Mi Band z NFC to żadna nowość

Xiaomi już od trzeciej generacji Mi Band dodaje do opasek moduł NFC. Nie jest on jednak standardowym wyposażeniem, tylko opcjonalnym. Wersje obsługujące ten standard są najbardziej użyteczne w Chinach, ponieważ można na urządzeniu „zakodować” bilet na lokalną komunikację miejską. Do płatności wykorzystywane są zaś kody QR, które w Polsce (niestety) nie są obsługiwane.

W Polsce często uważa się, że obecność modułu NFC = dostęp do płatności zbliżeniowych. Cóż, wcale tak nie jest, co dobitnie widać po wearables – wiele z nich ma moduły NFC, a nie da się nimi zapłacić w kraju nad Wisłą. Najlepszym tego przykładem są smartwatche Samsunga, bowiem producent ten wciąż nie zdecydował się wdrożyć usługi Samsung Pay w Polsce.

Xiaomi Mi Band 5 NFC może być oficjalnie dostępny też poza Chinami

Praktyka pokazała jednak, że da się wykorzystać moduł NFC w opasce Xiaomi Mi Band do płatności zbliżeniowych. W zeszłym roku w kilku krajach za naszą wschodnią granicą pojawiła się opaska Mi Band 4 NFC, przy pomocy której da się płacić za zakupy. Xiaomi nawiązało bowiem współpracę z Mastercard i wdrożyło dedykowane rozwiązanie, umożliwiające płatności zbliżeniowe.

Wygląda na to, że historia się powtórzy, tym razem z Xiaomi Mi Band 5 NFC. Jak bowiem donosi serwis TizenHelp, po ostatniej aktualizacji oprogramowania układowego opaski (o oznaczeniu V1.0.2.54) niektórzy użytkownicy globalnej wersji Xiaomi Mi Band 5 zauważyli nową zakładkę o nazwie „Karty”.

Xiaomi Mi Band 5 NFC wizualnie nie różni się od Xiaomi Mi Band 5
fot. Kacper Żarski / Tabletowo.pl

Sprawdziłem i u mnie jej nie ma, więc trudno powiedzieć, dlaczego jedni ją widzą, a inni nie. Mimo wszystko wygląda na to, że Xiaomi przygotowuje się do wprowadzenia na globalny rynek Xiaomi Mi Band 5 NFC. Patrząc przez pryzmat dostępności Xiaomi Mi Band 4 NFC, radziłbym jednak powstrzymać entuzjazm, ponieważ może okazać się, że Mi Band 5 NFC nie trafi do Polski.