MediaTek Kompanio chip logo
źródło: MediaTek

Dzięki tym procesorom MediaTeka, tanie Chromebooki będą jeszcze lepsze

Chromebooki bazują na szerokiej gamie procesorów – Intela, AMD czy tych opartych na architekturze ARM. Jednym z producentów tego typu układów jest MediaTek, szerzej znany głównie z mobilnych procesorów dla smartfonów, który ma także swoją linię Kompanio, dedykowaną tabletom i laptopom. W szeregi serii trafią dwie nowe propozycje – Kompanio 520 i Kompanio 528 – stworzone dla tańszych Chromebooków.

MediaTek Kompanio 520 i Kompanio 528 – procesory dla tańszych Chromebooków

MediaTek cały czas powiększa swoje procesorowe imperium, wydając na świat kolejne układy. Tym razem gigant technologiczny z Tajwanu przygotował coś dla budżetowych Chromebooków – dwa procesory, Kompanio 520 i Kompanio 528, które mogą sprawić, że tańsze mobilne komputery, bazujące na systemie ChromeOS, okażą się znacznie lepsze.

A to głównie przez aspekty, na jakich skupiła się firma, projektując chipy. Adam King, jeden z pracowników korporacji tak określa procesory: „zwiększona wydajność energetyczna, szybkie działanie i niezawodna łączność są podstawą doskonałego doświadczenia użytkownika – to właśnie zapewniają nowe układy Kompanio firmy MediaTek.”

Słowa pracownika sugerują, że nowe układy mają zapewnić naprawdę przyzwoitą wydajność i czas pracy na baterii, czyniąc tańsze Chromebooki jeszcze lepszymi.

A jak wygląda specyfikacja?

Jako iż MediaTek projektuje swoje procesory w architekturze ARM, w tym przypadku nie mogło być inaczej. Oba układy są do siebie bliźniaczo podobne – Kompanio 520 i Kompanio 528 mają na pokładzie łącznie 8 rdzeni, w tym dwa Cortex-A76 i sześć Cortex-A55, jednak taktowanie mocniejszych rdzeni w podstawowym modelu to 2,0 GHz, a w przypadku Kompanio 528 – 2,2 GHz.

Chipy mają na pokładzie grafikę ARM Mali G52 MC2 2EE, która obsłuży wyświetlacz o maksymalnej rozdzielczości 2520 × 1080 pikseli oraz drugi zewnętrzny ekran Full HD – oba będą mogły pracować przy odświeżaniu 60 Hz. Chromebooki z tymi procesorami otrzymają moduły pamięci operacyjnej LPDDR4x o maksymalnej częstotliwości 3777 MHz, a także pamięć eMMC 5.1, przeznaczoną na pliki systemowe.

Pierwsze laptopy ww. procesorami Kompanio mają pojawić się na rynku już w pierwszej połowie następnego roku, natomiast jak na razie nie mamy informacji, do jakich urządzeń trafią.