(fot. Mateusz Budzeń)

Mapy Google i Waze z nowymi możliwościami w CarPlay. Pojawiło się wsparcie dla Siri

Udostępniony wczoraj iOS 13 to nie tylko nowości dostępne bezpośrednio na wyświetlaczu iPhone’a. Apple znacząco odświeżyło oprogramowanie dla samochodów. CarPlay zyskał nowy wygląd, a także więcej możliwości, z których można już korzystać w Mapach Google i Waze.

Mapy Google i Waze z nową metodą obsługi w CarPlay

Aplikacja Mapy Google, a także nawigacja Waze otrzymały aktualizacje w wersji na iOS. Wprowadzają one integrację z asystentką Siri. Teraz osoby korzystające z CarPlay w samochodach mogą za pomocą głosu wyznaczyć trasę nie tylko w Mapach Apple, ale również w oprogramowaniu Google.

Reklama

To znaczące ułatwienie, bowiem głosowe wprowadzanie danych świetnie sprawdza się w samochodzie, gdy nie mamy dostępu do wygodnej klawiatury lub aktualnie jesteśmy zajęci prowadzeniem. Dzięki zmianom, można poprosić Siri o wyznaczanie trasy do konkretnego miasta lub innego celu, dodając na końcu nazwę preferowanej nawigacji.

Apple CarPlay wkrótce z obsługą Yanosika. Co jednak z Android Auto?

Do tej pory Siri obsługiwała wyłącznie Mapy Apple. Niestety, chociażby w Polsce nie sprawdzają się one równie dobrze, jak Mapy Google czy Waze. Nawigacja Apple nie reaguje aż tak sprawnie na sytuację na drodze, a ponadto zawiera zauważalnie mniejszą bazę punktów.

Nowość brzmi naprawdę interesująco, ale należy pamiętać, że Siri nadal nie rozumie poleceń w języku polskim. W związku z tym, należy posługiwać się angielskim. Na szczęście komendy są dość proste, więc osoba znająca podstawy angielskiego powinna sobie poradzić. Gorzej jest jednak z wprowadzeniem polskich nazw ulic i miejscowości – Siri ma spore problemy z poprawnym zrozumieniem niektórych nazw.

Nowy iOS to nowy CarPlay

Jak już wspomniałem, iOS 13 wprowadza znacząco zmieniony CarPlay. Oprogramowanie dla kierowców doczekało się nowego ekranu głównego, który umożliwia ustawienie obok siebie kilku widżetów aplikacji. Na jednym ekranie zmieścimy przykładowo nawigację, odtwarzacz muzyki i funkcję sterowania bramą garażową.

Kolejną ważną nowością jest „uwolnienie” wyświetlacza smartfona od treści wyświetlanych na ekranie samochodu. Wreszcie można korzystać z innej aplikacji na iPhonie, bez zamykania tej uruchomionej w CarPlay. Nie zabrakło też mniejszych poprawek i ulepszeń w aplikacjach Apple.

Polecamy także:

iOS 13 i watchOS 6 już dostępne! Oto wszystko, co należy wiedzieć

źródło: 9to5Mac