(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google otrzymają funkcje, które pomogą radzić sobie z pandemią

Popularne Mapy Google to nie tylko nawigacjach samochodowa, ale również szereg wielu dodatkowych funkcji, także tych mających w założeniach pomóc w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Google obiecało, że niebawem pojawią się kolejne rozwiązania, mające pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników.

Google wprowadza rozwiązania z myślą o pandemii

Usługa Mapy Google już wcześniej otrzymała funkcje, które zostały zaprojektowane, aby pomóc użytkownikom w przetrwaniu obecnej sytuacji na świecie. Wśród nich należy wymienić chociażby specjalną warstwę z informacjami związanymi z COVID-19.

W nowym wpisie na oficjalnym blogu, Google chwali się, że wspomniana przed chwilą warstwa, pomogła już prawie 10 mln osób uzyskać ważne informacje o COVID-19 bezpośrednio z poziomu aplikacji Mapy Google. W związku z tym, że funkcja cieszy się dużym zainteresowaniem, a także ma faktycznie pomagać użytkownikom, to firma z Mountain View zdecydowała się wprowadzić kolejne usprawnienia.

Nowości w warstwie z danymi o koronawirusie

W ciągu najbliższych tygodni, Google wprowadzi zaktualizowaną warstwę COVID-19 w aplikacji na Androida i iOS. Dzięki temu, Mapy Google pozwolą przejrzeć więcej informacji, w tym wszystkie przypadki wykryte na danym obszarze.

Mapy Google
(fot. Google)

Ponadto, pojawią się linki prowadzące do stworzonych przez władze lokalne stron internetowych, zawierających informacje o pandemii. W założeniach, powinno to pomóc w zapoznaniu się z lokalnymi wytycznymi i ograniczeniami, gdy przykładowo planujemy wybrać się do innego miasta.

Łatwiejsze unikanie tłumów

Wśród skutecznych metod pozwalających na zmniejszenie ryzyka zarażenia się, wymienia się unikanie dużych skupisk ludzi. W związku z tym, Mapy Google w planowanej aktualizacji otrzymają funkcję informowania o zatłoczeniu w komunikacji publicznej.

Mapy Google
(fot. Google)

Google podkreśla, że informacje będą aktualizowane na żywo, co zapewni dobry podgląd danych. Możliwe będzie sprawdzenie, jak zatłoczony jest pociąg, metro czy autobus, którym zamierzamy podróżować.

Status zamówienia z restauracji

Wkrótce, bezpośrednio z poziomu aplikacji Mapy Google, będziemy mogli podejrzeć status zamówienia na wynos i dostawy z restauracji. Niestety, początkowo dostępność funkcji będzie mocno ograniczona – wymienione kraje to USA, Kanada, Niemcy, Australia, Brazylia i Indie.

Mapy Google
(fot. Google)

Z czasem jednak, rozwiązanie ma zostać rozszerzone o kolejne regiony. Nie poznaliśmy szczegółów – Google wspomina tylko o 70 krajach na całym świecie.

Nowość dla kierowców

Mimo iż zapowiedziany zestaw nowości ma pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2, również podczas przedświątecznych zakupów, jak i samych świąt, to nie zabrakło funkcji skierowanych dla kierowców.

Mapy Google
(fot. Google)

Szykowane nowości dotyczą niedawno wprowadzonego interfejsu w trybie nawigacji samochodowej, a także zapowiedzianego w zeszłym roku Asystenta Google z trybem dla kierowców. Przedstawione informacje sugerują, że oba rozwiązanie zostaną połączone w całość i będą dostępne z poziomu aplikacji Mapy Google.

Usprawniony interfejs Asystenta Google ma pomóc w odbieraniu połączeń i SMS-ów, a także w odpowiadaniu na otrzymane wiadomości, nie wpływając na skupienie kierowcy na drodze. Wczesna wersja trafi początkowo do użytkowników w USA, a następnie ma zostać wprowadzona w kolejnych regionach – nie poznaliśmy jeszcze szczegółów harmonogramu.