Google Maps
(żródło: google.com)

Ważna nowość w Mapach Google – nowy filtr pokaże informacje związane z COVID-19

Usługa Mapy Google liczy sobie już 15 lat i nieustannie jest rozbudowywana o kolejne funkcje – również teraz, w dobie pandemii SARS-CoV-2. Popularne godziny pozwalają zaplanować odwiedziny interesujących nas miejsc, kiedy nie będą zatłoczone. Alerty dotyczące COVID-19 poinformują o potencjalnych zmianach w działaniach transportu publicznego oraz odwiedzanych przez nas miejsc. Do tego teraz pojawi się nowa warstwa pokazująca, jak wygląda sytuacja na danym obszarze.

Reklama

Mapy Google – jak działają warstwy COVID?

Po otwarciu aplikacji Mapy Google, dotknięcie przycisku warstw w prawym górnym rogu ekranu pozwoli wybrać opcję „Informacje o COVID-19”. Przedstawiona zostanie średnia liczba nowych przypadków COVID na 100 tysięcy osób, obliczona na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni dla wybranego obszaru, oraz etykieta wskazującą, czy liczba przypadków rośnie, czy spada.

Mapy Google - warstwa COVID
źródło: Google

Kody kolorystyczne pomogą też łatwo rozróżnić gęstość nowych przypadków na danym terenie. Dane dotyczące trendów widoczne będą na poziomie kraju dla wszystkich 220 państw i terytoriów obsługiwanych przez Mapy Google, wraz z danymi na poziomie województwa, prowincji, hrabstwa czy miasta, jeśli będą one dostępne.

Mapy Google - warstwa COVID
Od lewej: dane na poziomie kraju i stanu w Ameryce Południowej, dane na poziomie stanu w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, dane na poziomie kraju i stanu w Indiach i dane na poziomie hrabstwa na Florydzie (źródło: Google)

Skąd Google czerpie te dane?

Dane w omawianej funkcjonalności pobierane są z wielu źródeł, m.in. Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, New York Times i Wikipedii. Źródła te pozyskują dane od organizacji zdrowia publicznego, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, ministerstwa zdrowia, a także stanowych i lokalnych agencji zdrowia oraz szpitali.

Warstwy COVID pojawią się w usłduze Mapy Google w tym tygodniu na urządzeniach z Androidem i iOS na całym świecie. Obecnie możemy uzyskać dostęp do tych informacji z poziomu wyszukiwarki.

Technologia w walce z koronawirusem

To kolejny krok wprowadzony ze strony technologicznych gigantów w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii. W maju Google we współpracy z Apple udostępnił technologię śledzenia kontaktów, działającą zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS. Za pośrednictwem łączności Bluetooth urządzenia w najbliższym otoczeniu wymieniają między sobą anonimowe tokeny. Jeśli u kogoś zostanie zdiagnozowany koronawirus, zostaną powiadomione wszystkie osoby, z którymi dana osoba miała kontakt.