Mapy Google nawigacja
(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google – nowy ekran wyboru środka transportu będzie gorszy od poprzedniego

Nowy interfejs, który jest właśnie testowany w aplikacji Mapy Google, nie wszystkim się spodoba. Owszem, prezentuje się bardziej przejrzyście, ale całość straciła na wygodzie obsługi.

Mapy Google testują nowy ekran wyboru środka transportu

Nie wszystkie trendy dotyczące projektowania interfejsów aplikacji należy uznać za dobre. Z jednej strony, podobać może się wdrażanie ciemnych motywów, podnoszących komfort korzystania w ciemniejszych pomieszczeniach. Z drugiej, twórcy aplikacji coraz częściej stawiają na zbytni minimalizm, ukrywając przydatne funkcje.

Dobrym przykładem drugiego podejście są zmiany, które serwis XDA Developers dostrzegł w aplikacji Mapy Google. Tym razem firma z Mountain View zdecydowała się przeprojektować ekran służący do wyboru środka transportu, widoczny tuż po wyznaczeniu miejsca docelowego.

Mapy Google – nowy wygląd ekranu wyboru środka transportu.
Mapy Google – stary wygląd vs. nowy wygląd (fot. XDA Developers)

Jak wyraźnie widać na udostępnionych zrzutach ekranu, nowa wersja charakteryzuje się większym minimalizmem. Na górze widoczna jest wyłącznie belka z punktem wyjazdu i miejscem docelowym. Natomiast pasek z wyborem środka transportu, pokazujący także czas dotarcia, został usunięty. Przeniesiono go na dół w formie wysuwanego okna.

Teraz, aby poznać alternatywne opcje transportu, należy za pomocą gestu wysunąć oddzielne okno. Dodatkowo, na jednym ekranie znajduje się mniej opcji do wyboru – musimy przewijać listę, aby poznać czas dojazdu za pomocą innych środków transportu. Za pewne pocieszenie można uznać informację o długości trasy, która w nowym widoku jest pokazywana od razu.

Jak już wspomniałem, obecnie trwają testy nowego interfejsu. Nie wiadomo więc, czy wszyscy użytkownicy aplikacji wkrótce otrzymają planowane zmiany. W końcu, jeśli nie zostaną one przyjęte z odpowiednim entuzjazmem, to finalnie mogą zostać wycofane.

Mapy Google – pozostałe nowości zapowiadają się zauważalnie ciekawiej

Aplikacja jest intensywnie rozwijana przez Google, dzięki czemu użytkownicy często otrzymują nowe funkcje. Na szczęście, nie wszystkie wydają się krokiem w złym kierunku.

Przykładowo, ostatnio dowiedzieliśmy się o funkcji podziału ekranu w widoku Street View, ułatwieniach dla elektryków w Android Automotive, opcji pokazywania punktów szczepień, a także zobaczyliśmy rozwiązania mające zastąpić Android Auto na ekranie smartfona.