Mapy Google będą wkrótce pokazywać punkty szczepień na COVID-19

Rozpoczęcie szczepień na COVID-19 w różnych krajach skutkuje tym, że coraz więcej osób szuka w internecie miejsc, w których są one przeprowadzane. Dlatego też Google postanowiło, że będzie dostarczać na ten temat precyzyjnych, rzetelnych danych.

„Gdzie się zaszczepić na COVID-19”

Obecnie, zamiast przedstawiać listę linków do stron internetowych, które najbardziej pasują do frazy „COVID-19”, Google po wyszukaniu jej, przedstawia najważniejsze informacje w formie kafelek oraz odnośników do wiarygodnych i oficjalnych zaleceń czy doniesień dotyczących koronawirusa.

W podobny sposób będą wkrótce wyglądać informacje po wyszukaniu zapytania o lokalizacje punktów szczepień przeciw COVID-19. Google zapowiada w nowym poście na swoim blogu, że będą one nanoszone także na Mapy Google. Jak na razie, nowa funkcja będzie udostępniana tylko w wybranych stanach USA, ale z czasem powinna się pojawić także w innych krajach.

Two phones displaying the locations of vaccination sites in Search and Maps results

Żeby dane o konkretnym punkcje szczepień były rzetelne, Google będzie opracowywać odpowiednie opisy wraz z organami administracyjnymi oraz organizacjami zdrowia publicznego. W skład informacji będzie wchodzić na przykład to, w jakich godzinach funkcjonuje placówka i czy będzie trzeba liczyć się z dużą liczbą osób w określonych godzinach. Przypomina to trochę funkcje dotyczące sklepów wielkopowierzchniowych, które dostępne są po wyszukaniu ich adresów w Google.

Aktualnie, po wpisaniu zapytania „Gdzie się zaszczepić na COVID-19” w Polsce, pierwsze wyniki odsyłają nas do oficjalnych danych serwisu rządowego, gdzie dostępna jest także mapa punktów szczepień.

Wojna z fake newsami

Oprócz tego, Google zapowiedziało, że planuje rozpocząć kampanię informacyjną „Poznaj fakty”, która powstała najpewniej w celu szerzenia rzetelnej wiedzy o koronawirusie i szczepieniech przeciw COVID-19. W sieci, w tym na YouTube, znajduje się mnóstwo materiałów szerzących niesprawdzone informacje, w tym propagujące teorie spiskowe. Inicjatywą ma być objęta wyszukiwarka Google oraz wspomniany serwis wideo.