Reklama
Czerwony alarm (fot. pxhere, CC0)

Gdyby ta funkcja Map Google weszła do Polski, wszystkie kontrolki zapaliłyby się na czerwono

Mapy Google chcą pomóc w znajdowaniu miejsc, w których spacer wiąże się z możliwością wdychania świeżego powietrza. Nowa funkcja aplikacji pozwoli uciec przed smogiem w czystsze rejony miasta.

Reklama

Jakość powietrza w Mapach Google

A gdyby tak przed wyjściem na zewnątrz sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w naszej okolicy? Wiele osób mieszkających w miastach ma taki zwyczaj. Zwykle informacje o tym, jak wiele zanieczyszczeń znajduje się w powietrzu, czerpią z poświęconych temu zagadnieniu stron internetowych lub przygotowanych w tym celu aplikacji. Google zaimplementuje taką funkcję wprost do swoich Map.

Zamiast więc przeklikiwać się między poszczególnymi apkami lub korzystać z ich widżetów, wkrótce będzie można po prostu otworzyć Mapy Google, które pokażą, gdzie nie warto się zapuszczać bez maseczki cząstek stałych.

Informacje w Stanach Zjednoczonych zasysane będą z zaufanych agencji rządowych, w tym z Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Oprócz tego będą uzupełniane o dane z czujników PurpleAir. Bardzo podobną opcję można już było zauważyć w wyświetlaczach i głośnikach Nest.

W Mapach Google dostępnych w USA dostępna jest także warstwa ukazująca poziom zagrożenia pożarowego. Dzięki temu można zobaczyć szczegóły dotyczące miejsc, w których aktualnie coś się pali, zgodnie z danymi National Integracy Fire Centet (NIFC). W nadchodzących miesiącach dane te będą dodatkowo uzupełniane szczegółami z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Niestety, na razie nie dla Polski

Nowe funkcje Map Google nie są dostępne dla żadnego kraju poza Stanami Zjednoczonymi. Ogłoszenie Google nie wspomina ani słowem o planach rozszerzenia dostępności nowych warstw aplikacji, ale można się spodziewać, że rzeczy będą zmierzały w tym kierunku.

Airly podaje, że z jakością powietrza w Polsce nie jest dziś źle. To pewnie dzięki opadom deszczu

Swoją drogą, kiedy już będzie można skorzystać z podglądu jakości powietrza w Mapach Google w Polsce, z pewnością nieraz zobaczymy ostrzeżenia przed zwiększoną ilością zanieczyszczeń. Choć nasz kraj nie znajduje się w niechlubnej pierwszej dziesiątce krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza, to mieszkańcy poszczególnych miast już od lat cierpią z powodu smogu.