(fot. iFixit)

13-calowy MacBook Pro również otrzyma klawiaturę nożycową

Wreszcie! Najnowsze informacje sugerują, że firma Tima Cooka na poważnie bierze się za klawiaturę motylkową. Zostanie ona naprawiona najlepszym możliwym sposobem – po prostu zniknie z laptopów Apple.

Wadliwy mechanizm motylkowy zaczyna znikać z MacBooków

W poprzednim tygodniu Apple przeprowadziło odświeżenie oferty MacBooków Pro. Do sprzedaży został wprowadzony MacBook Pro 16″, który zastąpił model z ekranem o przekątnej 15,4 cala. Nie otrzymaliśmy znaczących zmian we wzornictwie, ale wreszcie zdecydowano się wyeliminować kilka irytujących niedociągnięć.

Reklama

Pojawił się fizyczny przycisk Escape, poprawiono system chłodzenia, zapewnienio wyższą wydajność, a także usunięto klawiaturę motylkową. Apple zdecydowało się na powrót do mechanizmu nożycowego, aczkolwiek w mocno przebudowanej formie. Chociażby skok klawiszy jest naprawdę niewielki – 1 mm.

Wciąż za wcześnie, aby oceniać trwałość nowej klawiatury. Mam jednak nadzieję, że przebudowany mechanizm nie posiada już wad poprzednika i tym razem, Apple nie będzie musiało uruchamiać specjalnego programu naprawczego.

Mechanizm nożycowy w Apple Magic Keyboard i nowym MacBooku Pro. (fot. iFixit)

Niestety, w portfolio Apple wciąż przeważają laptopy z delikatnymi klawiszami – MacBook Air i MacBook Pro 13,3″. Według nieoficjalnych źródeł, na które powołuje się serwis DigiTimes, powinno się to zmienić w pierwszej połowie 2020 roku. Pierwszym modelem, który doczeka się mechanizmu nożycowego ma być mniejszy MacBook Pro. Najpewniej później odświeżona klawiatura trafi również do popularnego modelu Air.

Mimo wprowadzenia nowej klawiatury, mniejszy MacBook Pro nie otrzyma większego wyświetlacza wzorem 16-calowego wariantu. Laptop wciąż ma oferować 13,3-calowy ekran i najpewniej prawie identycznie wzornictwo. Cóż, na większe zmiany w laptopach Apple musimy najwidoczniej jeszcze poczekać.

Ming-Chi Kuo, który dostarczył już wiele sprawdzonych przecieków o produktach z Cupertino, we wcześniejszym raporcie stwierdził, że w 2020 roku wszystkie laptopy Apple będą wyposażone w mechanizm nożycowy. To jak najbardziej prawdopodobny scenariusz – przejście na zmienioną klawiaturę powinno pozwolić na zamknięcie programu naprawczego. Oczywiście wciąż będzie on aktywny, ale wyłącznie dla starszych komputerów.

MacBook Pro 16″ rozebrany przez iFixit

Warto dodać, że najnowszy laptop Apple trafił już w ręce specjalistów od rozbiórki urządzeń. Serwis iFixit zwrócił uwagę na nową klawiaturę, która zapowiada się na znacznie lepsze rozwiązanie. Mimo tego, cała konstrukcja MacBooka otrzymała bardzo niską ocenę – 1 w 10-punktowej skali naprawialności. Firmie Apple oberwało się m.in. za przylutowanie pamięci RAM czy dysku SSD, nadmiar kleju i znacznie utrudnioną wymianę Touch ID.

Polecamy również:

Nie łudźcie się – Apple nie doda więcej złączy do MacBooków

źródło: MacRumorsiFixit