Apple MacBook Pro 16"
MacBook Pro 16" (fot. Apple)

Nowy, 16-calowy MacBook Pro już oficjalnie! Oto laptop dla profesjonalistów

Apple zaprezentowało dziś 16-calowego MacBooka Pro, który skierowany jest do najbardziej wymagających użytkowników. Tak, otrzymał on m.in. nowy mechanizm klawiatury i inne usprawnienia.

Profesjonalny laptop z logiem nadgryzionego jabłka

Firma Tima Cooka w informacji prasowej chwali się, że nowy MacBook Pro 16″ został stworzony z myślą programistach, fotografach, filmowcach, naukowcach, producentach muzycznych i innych osobach, którym laptop służy jako jedno z głównych narzędzi pracy.

Mamy do czynienia z laptopem z największym wyświetlaczem w ofercie Apple – w ciągu ostatnich lat topowy model miał ekran o przekątnej 15,4 cala. Dzięki zastosowaniu smuklejszych ramek wokół ekranu, cała konstrukcja zachowała wymiary zbliżone do wspomnianej 15,4-calowej wersji. Rozdzielczość wynosi 3072×1920 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 226 ppi.

Niestety, nie licząc smuklejszych ramek, nowy MacBook Pro 16″ nie otrzymał zauważalnie zmienionego wzornictwa. Apple wciąż stosuje stylistykę, która zadebiutowała w 2016 roku. Owszem, laptop prezentuje się atrakcyjnie, ale nie wygląda już aż tak świeżo. Cóż, na większe zmiany najwidoczniej musimy jeszcze trochę poczekać.

Apple MacBook Pro 16"
MacBook Pro 16″ (fot. Apple)

16-calowy MacBook Pro może być wyposażony w 6- i 8-rdzeniowe procesory Intel Core 9. generacji, do 64 GB RAM, kartę graficzną AMD Radeon Pro z serii 5000M z 8 GB pamięci, a także dysk SSD o maksymalnej pojemności 8 TB. Nie zabrakło też paska Touch Bar, czytnika linii papilarnych Touch ID, gładzika z technologią Force Touch, oraz autorskiego układu bezpieczeństwa Apple T2.

Wyczekiwany koniec klawiatury motylkowej

Ważną zmianą jest nowa klawiatura z przeprojektowanym mechanizmem nożycowym ze skokiem 1 mm. Wcześniej stosowana klawiatura motylkowa, mimo iż całkiem dobrze sprawdzająca się podczas pisania, okazała się konstrukcją wadliwą. Apple musiało nawet uruchomić specjalny program naprawczy, którym objęte są m.in. wszystkie MacBooki Pro wyprodukowane od 2016 roku. Miejmy nadzieję, że mechanizm nożycowy okaże znacznie bardziej wytrzymały.

Mimo wydajnego procesora i układu graficznego zamkniętego w smukłej obudowie, laptop ma dobrze radzić sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła. Apple podaje, że przebudowane wentylatory i większe otwory wentylacyjne przekładają się na 28% wzrost przepływu powietrza.

Apple MacBook Pro 16"
MacBook Pro 16″ – klawiatura (fot. Apple)

Użytkownicy mają docenić wysoką jakość systemu audio. Dźwięk wydobywa się z sześciu wbudowanych głośników, więc najpewniej jest głośno i wyraźnie. Tym bardziej, że już starsze MacBooki Pro potrafiły zapewnić atrakcyjnie brzmiące audio. Poprawiono również mikrofony. Zastosowany akumulator ma pojemność 100 Wh i zapewni nawet do 11 godzin pracy.

Warto zaznaczyć, że 16-calowy MacBook Pro zastąpił w ofercie model 15,4-calowy. Ceny startują od 11999 złotych za sześciordzeniowy procesor Intel Core i7 2,6 GHz 9. generacji, grafikę AMD Radeon Pro 5300M z 4 GB pamięci, 16 GB RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB.

źródło: Apple