(fot. pixabay.com)

Nowy, 12-calowy MacBook z autorskim ARM ma być rekordzistą czasu pracy

Według nieoficjalnego raportu, Apple planuje przywrócić do oferty smukłego i naprawdę lekkiego MacBooka z 12-calowym ekranem. Nowy model będzie sprzedawany z procesorem ARM.

Najlżejszy laptop z Cupertino zniknął z oferty

W 2019 roku firma Tima Cooka zdecydowała się uszczuplić swoje portfolio laptopów. Wycofany został bowiem 12-calowy MacBook, a klienci otrzymali do wyboru tylko modele Air i Pro. Tak, nie doczekał się on bezpośredniego następcy.

Trzeba przyznać, że jak najbardziej był to interesujący komputer. Zdobył on wielu fanów ze względu na niewielkie wymiary, a także wagę wynoszącą poniżej 1 kg. Świetnie sprawdzał się w podróży, na studiach i w wielu innych scenariuszach, gdy priorytetem była mobilność. Nie brakowało jednak negatywnych opinii. Użytkownicy najczęściej skarżyli się na liczbę złączy (tylko jedno USB typu C), niską wydajność, a także wadliwą klawiaturę motylkową.

Lekki MacBook ma powrócić

Niewykluczone, że zniknięcie „Dwunastki” było tylko chwilowe. Jak informuje serwis MacRumors, powołując się na raport opublikowany przez The China Times, w Cupertino trwają prace nad nowym laptopem. Ma być on mniejszy i odczuwalnie lżejszy od obecnie oferowanych przenośnych komputerów Apple.

Doniesienia pochodzące z łańcucha dostaw sugerują, że wkrótce zobaczymy nową generacją 12-calowego MacBooka. Ma on ważyć mniej niż 1 kg, a jego sercem będzie autorski układ Apple A14X, rozwijany obecnie pod nazwą kodową Tonga. Identycznie jak w tegorocznych iPhone’ach, procesor zostanie wykonany w technologii 5 nm. Ma on jednak zapewnić wyższą wydajność niż podstawowy Apple A14, który trafi do smartfonów.

MacBook Air i Pro.
Obecna oferta Apple składa się tylko modelu Air i Pro (fot. Apple)

Zastosowanie własnego procesora ARM, a także szereg optymalizacji, mają przełożyć się na długi czas pracy na jednym ładowaniu. Źródła wskazują, że laptop zapewni od 15 do 20 godzin działania bez konieczności sięgania po ładowarkę.

Warto dodać, że już wcześniej pojawiły się nieoficjalne informacje o 12-calowym MacBooku. Wówczas również dowiedzieliśmy się, że będzie on wyposażony w procesor Apple A14. Dodatkowo, firma Tima Cooka ma podobno wprowadzić niewielkie zmiany konstrukcyjne i opcjonalnie oferować wersję z modemem 5G.

Nadchodzą komputery Apple z procesorami ARM

Podczas tegorocznej konferencji WWDC, Apple oficjalnie zapowiedziało plany przejścia z procesorów Intela na własne układy ARM. Cały proces przesiadki ma potrwać przez najbliższe dwa lata.

Na pierwszy komputery z Apple ARM nie będziemy musieli długo czekać. Możliwe, że zadebiutuje on jeszcze w tym roku i co ciekawe, ma to być model z linii Pro. Później do oferty trafi jeszcze MacBook Air, iMac, a nawet mocarny 16-calowy MacBook Pro.