(fot. Apple)

MacBook Air w niższej cenie, Pro tylko z dotykowym paskiem i koniec „Dwunastki”

Laptopy z logo nadgryzionego jabłka doczekały się kolejnego dużego odświeżenia w tym roku. Wcześniej firma Tima Cooka wprowadziła nową generację linii Pro. Teraz natomiast zdecydowano się obniżyć cenę Aira, a także usunąć z oferty „Dwunastkę” i laptopy Pro pozbawione Touch Bara.

Nowa cena MacBooka Air

Zmieniony MacBook Air, który zasilił portfolio laptopów Apple w 2018 roku, doczekał się drobnej aktualizacji. Wydajność pozostała bez zmian – sercem wciąż jest Intel Core i5 8 gen., a użytkownik w podstawowej wersji otrzymuje do dyspozycji 8 GB RAM i dysk SSD o pojemności 128 GB. Nową funkcję otrzymał natomiast wyświetlacz, który podobnie jak ekrany w iPhone’ach czy laptopach z linii Pro, oferuje teraz True Tone, czyli automatyczne dostosowanie temperatury barwnej do światła zewnętrznego.

Niestety, klawiatura to wciąż mechanizm motylkowy. Owszem, pisze się na niej bardzo wygodne, ale niestety jest dość wadliwa. Pod względem konstrukcji nie uświadczymy żadnych zmian – nieznacznie odświeżony Air wygląda identycznie jak zeszłoroczny model.

(fot. Apple)

Co ciekawe, Apple zdecydował się na obniżkę cen. Oficjalny cennik MacBooka Air przedstawia się teraz następująco:

  • Intel Core i5, 8 GB RAM, 128 GB SSD – 5500 zł
  • Intel Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD – 6500 zł

Dostępne są jeszcze warianty z 16 GB RAM i pojemniejszymi dyskami SSD. Należy zaznaczyć, że w ciągu najbliższych miesięcy cena w dużych sklepach z elektroniką będzie niższa niż oficjalna sugerowana przez Apple. Niewykluczone, że za rok nowego MBA kupimy już za około 4500 zł.

Teraz każdy Pro z paskiem Touch Bar

Wreszcie, po prawie dwóch latach, odświeżony został podstawowy wariant MacBooka Pro. Teraz wszystkie laptopy z linii Pro mają dotykowy pasek Touch Bar, a także obsługują technologię True Tone i oferują czytnik linii papilarnych Touch ID.

Pro otrzymał nowszy procesor – zamiast dwurdzeniowego Intela Core i5 7 gen. o taktowaniu 2,3 GHz, na pokładzie znajduje się czterordzeniowy Intel Core i5 8 gen. 1,4 GHz, który w trybie Turbo rozpędza się do 3,9 GHz. Niestety, zmianie nie uległa liczba złączy – tańszy wariant wciąż ma tylko dwa USB typu C i minijacka.

(fot. Apple)

Oto oficjalne ceny:

  • Intel Core i5, 8 GB RAM, 128 GB SSD – 6500 zł
  • Intel Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD – 7500 zł

W topowej wersji otrzymujemy procesor Intel Core i7, 16 GB RAM i dysk SSD o pojemności 2 TB. Dla jeszcze bardziej wymagających klientów przygotowane są mocniejsze wydania Pro, które poznaliśmy już wcześniej.

Koniec „Dwunastki”

Z oferty Apple zniknął 12-calowy MacBook, który najwidoczniej został zastąpiony odświeżonym modelem Air. Nie był on aktualizowany od dwóch lat i pojawiały się opinie, że niebawem zostanie wycofany. Warto zauważyć, że jego „następca” jest trochę cięższy i grubszy, ale z drugiej strony zapewnia odczuwalnie wyższą wydajność.

źródło: Apple