maszt stacja bazowa nadajnik Orange logo
fot. Pixabay

Jesteś z Lublina? Twój internet może stać się znacznie szybszy

Mieszkańcy Lublina, korzystający z Orange i czekający na pojawienie się w mieście łączności w standardzie 5G, wkrótce będą mieli powody do radości. Operator sieci właśnie rozpoczął testy w mieście.

Następca 4G rośnie w siłę

Kolejne miasta i regiony w Polsce otrzymują unowocześnione stacje bazowe i nadajniki umożliwiające posiadaczom urządzeń obsługującym standard 5G na doświadczenie nowego standardu sieci komórkowych. Jedni operatorzy robią to szybciej, inni wolniej, jednak liczy się fakt, że na mapie Polski pojawiają się kolejne punkty z możliwością przetestowania 5G.

orange lublin 5g mapa zasiegu
Mapa zasięgu 5G od Orange w Lublinie (Źródło: Orange)

Od 1 września do 15 października ruszą testy 5G od Orange na terenie Lublina. W tym celu na obecnych 9 stacjach bazowych położonych w okolicach Starego Miasta pojawią się moduły radiowe sieci nowej generacji. Będą one sprawdzać możliwości sieci w warunkach „polowych” i przy wykorzystaniu pasma 3,4-3,8 GHz – tego, na które niedawno ruszyła aukcja.

Lublin otrzyma „prawdziwe” 5G

Skąd to umieszczenie słowa „prawdziwy” w cudzysłowie? Ponieważ zerkając na mapę zasięgu operatora sieci może się wydawać, że 5G ma już całkiem szeroki zasięg. Tymczasem najczęściej takie 5G wykorzystuje technologię DSS, czyli pozwala na współdzielenie jednego pasma przez dwa standardy (4G i 5G w tym przypadku). Mowa tu głównie o paśmie LTE2100. Tymczasem podczas testów wykorzystuje się pasmo C o częstotliwości 3,4-3,8 GHz, zarezerwowane wyłącznie dla standardu 5G.

Jak szybka może być sieć 5G operująca na zadeklarowanej dla tego standardu częstotliwości? Prędkość pobierania może osiągnąć nawet 1 Gb/s (choć Orange w trakcie testów przewiduje ok. 700-800 Mb/s. Prędkość wysyłania oscyluje w okolicach 150 Mb/s. Dla porównania, sieć LTE pozwala na osiągnięcie wyniku pomiędzy 20 a 50 Mb/s.

Z testowanej sieci będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy Orange i nju mobile – pod warunkiem że ich smartfon ma wbudowany moduł do obsługi 5G i jako klienci tych dwóch operatorów opłacają abonament lub usługę na kartę, której częścią jest dostęp do nowego standardu.