pingwiny znak Linux
źródło: Pixabay

Linux 6.0 już tu jest. Jakie zmiany wprowadza?

Linux to obok Windowsa i macOS jeden z najpopularniejszych systemów operacyjny na komputery i laptopy. Dostępnych jest wiele jego dystrybucji, które bazują na jądrze Kernel, a to doczekało się wersji 6.0. Jakie zmiany wprowadza „szóstka”?

Linux Kernel 6.0 – nowe jądro, nowy początek

Linux Kernel w najnowszej wersji 6.0 jest już dostępny, a nowe jądro zwiastuje nowy początek. W odróżnieniu od Windowsa nowa, główna wersja wychodzi wtedy, gdy nazwa poprzedniej wydaje się zbyt skomplikowana (ma za dużo kropek pomiędzy numerami). Okazuje się, że zmian nie jest tak dużo, chociaż te pomniejsze są znaczące.

Jedną z głównych modyfikacji okazuje się wprowadzenie usprawnień w zarządzaniu energią w procesorach, które mają większą liczbę rdzeni fizycznych – m.in. w układach AMD Ryzen Threadripper, EPYC, a także Intel Xeon Ice Lake. Wobec tego, zmiany raczej nie zauważy użytkownik mainstreamowego procesora,

Profit dla platform opartych na mikroukładach Intela i AMD

Linux 6.0 to też świeżutkie sterowniki dla najnowszych procesorów AMD Ryzen 7000 „Raphael”, a także dla (jeszcze niewydanych) kart graficznych na architekturze RDNA 3.0 – Radeon 7000. Dodatkowo zaimplementowano technologie, które umożliwią odpowiednie działanie nadchodzącym procesorom Xeon Sapphire Rapids oraz 13. generacji Raptor Lake.

Intel wydał swoje karty graficzne ARC Alchemist i programiści systemu z pingwinkiem o tym nie zapomnieli, bo dedykowane karty dla laptopów są także wspierane. Chociaż z drugiej strony, portal Phoronix donosi, że karty Intela ARC działają na otwartych sterownikach – więc wraz z pojawianiem się w sklepach kolejnych kart, (ARC A770, ARC A750), Linuksiarze nie powinni narzekać na brak wsparcia.

Co więcej, pojawiło się coś naprawdę ciekawego. Otóż Lenovo ThinkPad X13s, który ma na pokładzie procesor ARM (Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3), również otrzymał wsparcie. Laptop jak dotąd nie miał innej solidnej alternatywy systemu dla Windowsa 11 ARM – teraz to się zmieni.

Jądro Linuxa w wersji 6.0 jest już dostępne, jednak z pewnością zajmie chwila, aż trafi do ulubionych dystrybucji.