LG głośnik do samochodu
(fot. LG)

LG pokazało supersmukłe głośniki, które można zamontować w samochodzie

Firma LG Display pochwaliła się nowymi głośnikami, które po zamontowaniu w samochodzie są prawie „niewidoczne”, a mimo tego mają zapewniać wysoką jakość dźwięku.

„Niewidzialne” głośniki

Przyznam, że dla mnie dobry system audio w samochodzie jest niezwykle ważny. Nie wyobrażam sobie jeździć autem, w którym nie mogę posłuchać ulubionej muzyki w dobrej jakości. W związku z tym zainteresowała mnie technologia, którą zaprezentowali Koreańczycy.

LG Display, znane głównie z produkcji wyświetlaczy, tym razem pokazało Thin Actuator Sound Solution, czyli – jak podkreśla sam producent – nową technologię dźwięku, mająca znaleźć zastosowanie w samochodach. Co ciekawe, rozwiązanie ma zostać wprowadzone na rynek już w pierwszej połowie 2023 roku.

W przeciwieństwie do klasycznych głośników, technologia opracowana przez LG nie potrzebuje cewki drgającej, membrany i magnesu, co pozwala zauważalnie zmniejszyć rozmiar głośnika. Jak więc powstaje dźwięk? Firma informuje o unikalnej technologii, która pozwala urządzeniu wprowadzać w wibracje… panele wyświetlaczy i różne materiały wewnątrz karoserii, aby zapewnić „bogate, wciągające wrażenia dźwiękowe 3D„.

LG głośnik samochód
(fot. LG)

Ma zaledwie 2,5 mm grubości

Zaprezentowany głośnik, który wykorzystuje technologię Thin Actuator Sound Solution, ma wymiary 150 mm x 90 mm, przy czym jego grubość, wynosząca 2,5 mm, to zaledwie 10% grubości konwencjonalnego głośnika.

Tak niewielkie rozmiary sprawiają, że głośnik LG Display może być zamontowany w desce rozdzielczej, podsufitce czy zagłówkach, nie mając zbytniego wpływu na rozmiar tych elementów, a także potrzebując naprawdę mało przestrzeni wewnątrz samochodu. Co więcej, nie są konieczne żadne maskownice, a więc głośnik staje się „niewidzialny” dla użytkownika.

Ponadto firma LG Display chwali się, że wykluczyła stosowanie pierwiastków ziem rzadkich, takich jak neodym (Nd), zwykle stosowanych w konwencjonalnych emiterach dźwięku. Dzięki temu nowy głośnik ma być bardziej przyjazny dla środowiska.

Trudno obecnie stwierdzić, czy rozwiązaniu LG Display uda się w pełni zastąpić klasyczne głośniki w samochodach. Możliwe, że finalnie nowa technologia stanie się po prostu uzupełnieniem dla konwencjonalnych systemów audio, odczuwalnie podnosząc jakość dźwięku.