Przedziwny patent Lenovo. Takiego składanego smartfona jeszcze nie widzieliśmy

Motorola zamierza zaprezentować swój pierwszy składany smartfon jeszcze w tym roku. Mając w pamięci legendarny model RAZR z klapką, będzie to konstrukcja nawiązująca do klasyka sprzed lat. Jednak to nie jedyny patent, jaki firma może wykorzystać.

Matczyna firma Motoroli, Lenovo, także ma coś w zanadrzu, jeśli chodzi o gatunek smartfonów z elastycznym ekranem. Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) opublikowała patent, otrzymany od chińskiego producenta w ubiegłym roku.

Reklama
(fot. Let’s GO Digital)

 

 

Przypomina on projekt Motoroli RAZR, przy czym pojawia się także kilka różnic. Największe dotyczą elastycznego zawiasu, który pozwala na złożenie urządzenia na kilka sposobów. Dzięki drugiemu ekranowi z tyłu obudowy, smartfon będzie można złożyć tak, by mniejszy wyświetlacz przykrył częściowo powierzchnię ekranu elastycznego. W takim ustawieniu nadal widać to, co dzieje się w górnej części głównego panelu. Tam też znajduje się głośnik prowadzący.

(fot. Let’s GO Digital)

Patent nosi nazwę Flexible Smart Mobile Phone. Pierwotnie został złożony w listopadzie 2017 roku i prawa do niego przyznano Lenovo we wrześniu 2018 roku, a więc na długo przed prezentacją Samsunga Galaxy Fold czy Huawei Mate X. Najpewniej Lenovo nie zdawało sobie jeszcze wtedy sprawy, z jak wieloma przeszkodami będzie trzeba sobie poradzić, by wykorzystać taki projekt w praktyce. Inni producenci dwoją się i troją, by choć trochę obniżyć ryzyko zarysowań i zużycia elastycznych ekranów, ale na razie wygląda na to, że pierwsza generacja składanych smartfonów będzie bardziej pokazem sił niż funkcjonalną, przydatną technologią.

(fot. Let’s GO Digital)

źródło: WIPO przez Let’s GO Digital (fot. tytułowa), Phone Arena