smutek płacz sad smutny klaun
fot. Pixabay / Pexels

Kultowe targi E3 2023 odwołane!

Dość niespodziewanie organizatorzy E3 ogłosili dziś w nocy, że w tym roku targi nie odbędą się i nie wiadomo, czy kiedykolwiek jeszcze powrócą. Decyzja jest pokłosiem wycofania się z targów wielu dużych firm.

Firmy rezygnują z E3

W ostatnich tygodniach przewinęło się sporo informacji na temat E3 oraz tego, że niektóre firmy rezygnują z udziału w targach. Zabraknąć miało m.in. Sony, Nintendo, Microsoftu, Ubisoftu, SEGA oraz Tencentu, a gdyby nie informacja o odwołaniu targów, to całkiem możliwe, że i inne firmy wycofałyby się z udziału. Popandemiczna sytuacja takich targów stała się dość trudna, co widać (zachowując odpowiednie proporcje) po tym, jak wyglądało IEM Expo na tegorocznym Intel Extreme Masters Katowice 2023.

W czwartkowy wieczór redakcja IGN jako pierwsza ogłosiła odwołanie eventu. Nie minęło kilka minut, a sytuację potwierdziło Entertainment Software Association. Ważne jest to, że w swoim ogłoszeniu organizatorzy targów jasno wyrazili się, że nie będzie nie tylko fizycznego wydarzenia, ale także konferencji w sieci. Czy targi kiedykolwiek jeszcze wrócą?

E3 2019
Wejście na E3 w 2019 roku (Źródło: gamerspotion.de)

Czy E3 jeszcze wróci?

W sieci da się przeczytać artykuły i wypowiedzi ekspertów oraz graczy, którzy twierdzą, że branża zmieniła się na tyle, iż E3 już nie wróci. Oliwy do ognia dolała wypowiedź organizatorów, którzy w ogłoszeniu ani słowem nie wspomnieli o przyszłorocznych targach, a na pytanie od GamesIndustry.biz, czy impreza wróci w 2024 roku, odpowiedzieli w ten sposób:

Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia platformy branżowej dla marketingu i konwentu, ale chcemy mieć pewność, że znajdziemy tę właściwą równowagę, która zaspokoi potrzeby branży. Stanley Pierre-Louis

Dla organizatorów takich wydarzeń sytuacja popandemiczna jest dość trudna, ponieważ ostatnie 2 lata pokazały, że gamedev potrafi istnieć bez takich targów, a wielkie firmy wolą organizować swoje wydarzenia, jak np. State of Play, Nintendo Direct czy Xbox Games Showcase. Oczywiście są to o wiele mniejsze wydarzenia aniżeli E3, ale dla samych firm przynoszą większy zysk, gdyż ich ogłoszenia nie giną w gąszczu innych.

Trend odchodzenia od targów można było zauważyć już w 2019 roku, kiedy to z uczestnictwa w nich zrezygnowało PlayStation. Następnie przyszła pandemia i wszystko przeniosło się do sieci, gdzie królują wspomniane wyżej wydarzenia, a także np. Summer Game Fest.