konsola ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally (źródło: ASUS)

Wiemy już, ile trzeba zapłacić w Polsce za przenośną konsolę Asus ROG Ally

Już wkrótce, gracze na całym świecie będą mogli cieszyć się nową przenośną konsolą Asus ROG Ally. Oczekiwania są wysokie, ale firma nie zawodzi pod względem specyfikacji. Właśnie poznaliśmy cenę tego urządzenia. Czy warto zainwestować w najnowszą propozycję na rynku konsol przenośnych?

Asus ROG Ally – specyfikacja

Na początek omińmy wszystkie gładkie, marketingowe hasła i przyjrzyjmy się specyfikacji nowej przenośnej konsoli. Czy może być ona realną konkurencją dla Steam Decka? Może się wydawać, że tak. Przynajmniej, jeśli chodzi o to, co producent umieścił pod maską tego urządzenia.

Producent wyposażył ROG Ally w 7-calowy ekran LCD IPS, który może pochwalić się rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli) oraz częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Wyświetlacz oferuje 500 nitów maksymalnej jasności, gamę kolorów sRGB oraz wsparcie dla technologii Dolby Vision HDR. Ponadto ekran chroniony jest przez Gorilla Glass Victus oraz Gorilla Glass DXC.

Motorem napędowym nowej, przenośnej konsoli, która pojawi się w Polsce, jest procesor AMD Ryzen Z1 Extreme. To 8-rdzeniowa, 16-wątkowa jednostka stworzona w architekturze Zen 4 z 24 MB pamięci Cache oraz częstotliwości taktowania do 5,10 GHz (boost). Występuje też drugi wariant z 6-rdzeniowym i 12-wątkowym CPU.

Za grafikę odpowiedzialne jest 12 jednostek obliczeniowych w architekturze RDNA3 o częstotliwości do 2,7 GHz. Wydajność wspiera 16 GB zintegrowanej pamięci RAM typu LPDDR5 (dual channel, 6400 MT/s). Z kolei na dane został przeznaczony 512 GB dysk SSD NVMe. Pamięć te można jednak rozbudować za pomocą slotu na kartę microSD.

W specyfikacji wymienić należy też 6-osiowy żyroskop IMU, trzypasmowe Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, dwa głośniki ze wsparciem dla technologii Dolby Atmos oraz certyfikacją Hi-Res. Producent nie zapomniał także o złączu audio jack 3,5 mm. Za dostarczanie energii do wszystkich podzespołów zadba akumulator o pojemności 40 Wh, który wspiera ładowanie przewodowe o mocy 65 W.

Całość pracuje w oparciu o system operacyjny Windows 11 Home, dzięki czemu możliwa jest obsługa gier dla systemu Windows z bibliotek Steam, Epic, Xbox Game Pass i wielu innych. Czym jeszcze chwali się producent w kontekście tej przenośnej konsoli?

Korzystając z opcjonalnej stacji ładującej o nazwie Gaming Charger Dock, użytkownicy mogą bez trudu połączyć Ally z telewizorem, jednocześnie zapewniając mu ładowanie. To umożliwia komfortową rozgrywkę, wykorzystując dodatkowe pady. Producent zapewnia, że konsola z powodzeniem obsługuje gry wieloosobowe, takie jak NBA 2K3, Moving Out czy Street Fighter V, dostarczając niekończącą się rozrywkę.

konsola ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally (źródło: ASUS)

ROG Ally można połączyć zewnętrzną stacją XG Mobile, która może być wyposażona maksymalnie w NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop. Sprawia to, że użytkownicy mogą korzystać z ray tracingu i DLSS 3, a gry AAA uruchamiać w rozdzielczości 4K. Stacja daje także możliwość podłączenia klawiatury i myszy.

Cena i dostępność

Jak już wspomniałem, w naszym kraju Asus ROG Ally będzie dostępny w mocniejszej wersji z chipsetem AMD Ryzen Z1 Extreme. Firma poinformowała, że globalna sprzedaż nowej, przenośnej konsoli rozpocznie się 13 czerwca 2023 roku, ale przedsprzedaż w Polsce ma wystartować już niebawem, o czym producent poinformuje w późniejszym terminie.

Zanim przejdziemy do ceny tego urządzenia, to przypomnijmy, ile kosztuje główny konkurent. W wersji z 512 GB pamięci za Steam Deck trzeba zapłacić obecnie 3099 złotych. Asus ROG Ally został wyceniony na nieco więcej, bo dokładnie 3799 złotych. Za wyższą ceną idą jednak znaczne ulepszenia w specyfikacji urządzenia. Dodatkowo przy zakupie konsoli klienci otrzymają bezpłatnie 3-miesięczny kod Xbox Game Pass Ultimate.