Kolejne sieci ze zgodą na dodatkowe opłaty za roaming. Orange też chce składać wniosek do UKE | Tabletowo.pl

Kolejne sieci ze zgodą na dodatkowe opłaty za roaming. Orange też chce składać wniosek do UKE

Dołącz do dyskusji 0

Niczym nieograniczona swoboda korzystania z darmowego roamingu nie trwała zbyt długo – od jej wprowadzenia minęły nieco ponad cztery miesiące, w tym czasie mieliśmy gorący z tego punktu widzenia okres wakacyjny, a zaraz po nim pierwsze wnioski operatorów o możliwość naliczenia dodatkowych opłat dla tych, którzy Roam Like At Home nadużywają. Po Plusie i działającym na jego nadajnikach Premium Mobile, zgodę otrzymały Virgin Mobile i nc+, a wiele wskazuje na to, że do „gry” dołączą pomarańczowi.

Informacja o zgodzie, jaką uzyskali dwaj operatorzy wywołała w sieci sporo zamieszania – prawdopodobnie z tego powodu Plus zaraz po jej wydaniu zapewnił, że póki co nic w kwestii roamingu się nie zmienia i wciąż pozostaje on darmowy. Sieć rozpoczęła już jednak wysyłanie SMS-ów do swoich klientów, w których informuje o tym, że jeżeli nie zmienią oni sposobu korzystania z usług roamingowych, muszą liczyć się z możliwością naliczenia dodatkowych opłat. Warto jednak odnotować, że tyczy się to jedynie tych, którzy zwyczajnie nadużywają Roam Like At Home.

Plus i Premium Mobile nie byli jednak jedynymi operatorami, którzy złożyli do Urzędu Komunikacji Elektronicznej stosowny wniosek. Jeżeli chodzi o większych graczy, to na taki krok zdecydował się również P4, operator sieci Play. Z kolei jeżeli rozpatrujemy również mniejsze sieci, to należy rozważać między innymi o Mobile Viking, Virgin Mobile czy nc+. Teraz wnioski tych dwóch ostatnich zostały rozpatrzone pozytywnie.

Żadna z sieci nie zadeklarowała jak na razie tego, czy w najbliższym czasie ma zamiar wykorzystać idące z tym możliwości i doliczać swoim klientom do rachunku koszty korzystania z roamingu. Jak zapewnia rzecznik UKE Marcin Stysiak, działania operatorów będą kontrolowane przez urząd, jeżeli tak się stanie.  Ma to na celu zagwarantowanie, że marża nałożona przez sieć nie jest za duża i niewspółmierna z ponoszonymi przez nią kosztami. Jakby nie było, klienci zadowoleni z tego faktu na pewno nie będą – postów podobnych do tego poniżej, na fanpage’u Plusa nie brakuje. Pamiętajmy jednak o FPU, czyli Fair Use Policy – zapisie, który uprawnia operatorów do takiego działania i był ogłoszony publicznie już na samym początku.

Wczoraj otrzymałem od was takiego oto smsa, który bardzo niemiło mnie zaskoczył. Mój przeciętny rachunek który płacę…

Opublikowany przez Błażej Boguszewski na 28 października 2017

Wśród tych, którzy poprosili UKE o możliwość wprowadzenia opłat próżno było szukać pozostałych dwóch sieci należących do tzw. „wielkiej czwórki” – Orange i T-Mobile. Wydawało się, że jako operatorzy międzynarodowi nie odczuwają oni tak mocno wprowadzenia darmowego roamingu. Okazuje się jednak, że ta pomarańczowa również ma w planach złożenie stosownego wniosku do UKE.

Podczas ostatniej konferencji prasowej, na której prezentowane były wyniki finansowe za ostatni kwartał, prezes zarządu Orange Polska – Jean-François Fallacher – przyznał, że słabsze rezultaty spowodowane są właśnie wprowadzeniem darmowego roamingu. Przedstawiciel sieci zapewnił jednak od razu, że ewentualne wprowadzenie opłat nie będzie dotyczyło wszystkich klientów a jedynie tych, którzy RLAH nadużywają. Ma chodzić między innymi o osoby, które mieszkają w strefach przygranicznych i większość czasu spędzają w pracy poza granicami Polski.

Czy tego typu ruchy mogą oznaczać kres darmowego roamingu? Miejmy nadzieję, że nie. Eksperci już w czerwcu zgłaszali swoje obawy co do tego projektu, całe szczęście, że jak na razie operatorzy jeżeli nawet chcą ograniczać swoje straty, kierują się w stronę tych klientów, którzy z roamingu korzystają, a nie masowo zwiększają kwoty, jakie wszyscy musimy ponosić za połączenia w kraju.

Źródło: Wirtualne Media (1), Wirtualne Media (2)

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - mega okazje!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona