Ważne

Roam (już nie) like at home? Plus ze zgodą na wprowadzenie dodatkowych opłat

Podejrzewam, że spora część z Was z radością przyjęła zniesienie opłat za korzystanie z roamingu. W końcu możliwość kontaktu z bliskimi podczas wakacyjnego czy służbowego wyjazdu nie musiała nieść ze sobą zwiększenia rachunków. Z dużo mniejszym entuzjazmem zmiany przyjęli jednak operatorzy, którzy stosunkowo krótko po wejściu w życie zasady RLAH (roam like at home) chcieli wprowadzenia dodatkowych opłat. Pierwsi z nich właśnie otrzymali na to zgodę.

Tego, że cała sytuacja może spowodować straty finansowe operatorów sieci komórkowych, obawiała się nawet minister cyfryzacji, Anna Streżyńska przewidując, że skutkiem dla klientów może być podwyżka kwot obowiązujących w taryfach krajowych. Wpływ na to ma między innymi fakt, że w naszym kraju ceny za tzw. no-limity są stosunkowo niskie.

Z tego właśnie powodu pod koniec września 10 operatorów złożyło do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek dotyczący możliwości nakładania na swoich abonentów dodatkowych opłat w związku z korzystaniem z ich usług w roamingu. Na liście znalazło się dwóch przedstawicieli “Wielkiej Czwórki” – Polkomtel (operator sieci Plus) i P4 (operator Play). Pozostali to mniejsi gracze, tacy jak Mobile Vikings czy Internetia. Zabrakło za to dwóch pozostałych gigantów – Orange i T-Mobile. Wynika to prawdopodobnie z tego, że jako sieci międzynarodowe, ponoszą dużo mniejsze koszty.

Komisja Europejska pozostawiła zresztą operatorom furtkę do składania tego typu wniosków, ale tylko w określonych sytuacjach. Sieć musi bowiem wykazać, że bez takich opłat nie jest w stanie pokryć ponoszonych kosztów. Jak podaje dziennik.pl, pierwszym operatorem, którego wniosek został rozpatrzony pozytywnie, jest Polkomtel. Informację potwierdza zresztą Arkadiusz Majewski z działu komunikacji korporacyjnej sieci.

Czy otrzymanie samej zgody oznacza, że niedługo pojawi się nowy cennik dla abonentów Plusa? Zgodnie z przekazanymi przez przedstawiciela firmy informacjami, żadne tego typu decyzje nie zostały póki co podjęte. Zgoda jest jednak ważna przez rok, a to oznacza że analizując poniesione koszty operator będzie mógł w tym czasie zmodyfikować swoją ofertę.

Oprócz Plusa, podobną zgodę otrzymał ponoć także Premium Mobile, który swoje usługi opiera na nadajnikach tego pierwszego. Te informacje nie są jednak jeszcze potwierdzone. Z kolei wnioski złożone przez pozostałych operatorów, jak podaje rzecznik UKE Marcin Stysiak, są wciąż rozpatrywane.

Czy taka decyzja to początek końca tanich usług roamingowych? Być może, chociaż w sytuacji, w której dwóch spośród czterech największych operatorów nie sygnalizuje podobnych potrzeb, podniesienie cen w roamingu mogłoby spowodować odpływ części klientów na rzecz tych sieci, które zaoferują darmowe połączenia. Osobiście liczę jednak przede wszystkim na to, że całe zamieszanie z darmowym roamingiem nie odbije się negatywnie na rachunkach tych, którzy z usług korzystają głównie w kraju.

Aktualizacja - 2017.10.12

Przedstawiciel firmy Polkomtel potwierdza, że póki co nie są wprowadzone żadne zmiany do cennika usług roamingowych. Więcej informacji tutaj.

Źródło: Dziennik.pl dzięki Telepolis, Telepolis

Komentarze

 • Niestety prawda

  Polkomtel to firma żyda Józefa Kroka(znanego w niektórych kręgach jako Solorz Żak) więc jakoś mnie to nie dziwi że chce nas Polaków maksymalnie oskubać np przez kazanie sobie płacić za np niektóre wydarzenia sportowe które powinniśmy mieć w abonamencie.
  Ps nie mam Żydsatu i Plusa i nigdy mieć nie będę.

  • Ramirez

   Niby tak. Ale dlaczego firma ma dopłacać do tego roamingu bo jakiś urzędnik w UE stwierdził że takie mają być stawki. U nas usługi telekomunikacyjne są tańsze niż te stawki roamingowe i firma dopłaca do użytkownika. A nikt na dłuższą metę nie będzie dopłacać do interesu bo przestanie istnieć. Takie tmobile i Orange jako oddziały zagranicznych międzynarodowych koncernów mogą sobie na to pozwolić bo nawet jak poniosą straty w Polsce to zarobią w innych swoich oddziałach na zachodzie Europy. Wolę tutaj w kraju płacić 20 zł za nolimit niż 100 zł i mieć ten roaming. Teraz jest w kraju tanio ale przez te regulacje unijne z czasem może zrobić się drożyzna bo operatorzy będą w kraju próbować pokryć straty na tych którzy korzystają z taniego roamingu. Przecież operator krajowy za 1 Gb internetu w roamingu płaci obcej firmie 35 zł a ile dostaje od abonenta? 20-25 zł :P

   • Jarek Siedlak

    No niby tak ale jednak nie. Takie połączenie naczyń w tak płynnym segmencie szybko znormalizuje ceny… w dół. Tak to przynajmniej działa zawsze w podobnych sytuacjach. Taka zapewne była intencja urzędników.

    • Paweł G

     Niestety ale jeśli się równa ceny, to raczej w górę. Popatrzcie na Niemcy i Francję, gdzie użytkowników telefonów jest co najmniej dwa razy więcej niż u nas, ale zasoby pasma mamy już takie same. Pasma nie są z gumy, trzeba więc jakoś poradzić sobie z sensownym upchnięciem ruchu w sieci, a jedynym sposobem na to są tak naprawdę ograniczenia, przynajmniej do czasu komercyjnego zastosowania 5G, a to jeszcze trochę potrwa.

 • Jarek Siedlak

  Taaa, na razie nie podniosą ale jak przyjdą kolejne wakacje to ich klienci zostaną złupieni do gołej skóry.
  Plusa to od zawsze lepiej omijać z daleka.

  • Sebek

   I też nie bo od jakiegoś czasu do podstawowego pakietu danych oraz minut Plus dokłada też Mb/GB w zależności od wysokości abonamentu. Np. Ja 49.99zl internetu w roamingu mam 2.6GB i 120minut na połączenia w UE. Tak samo zrobił Orange bo drugi służbowy tel mam w tej sieci. Ciągnąć kasę będą, ale z tych co mają na kartę. Idę też o zakład, że za Plusem pójdą inne sieci, w końcu jak jedna może to dla czego inne nie?!

 • Łukasz

  Jeżeli wprowadzą, to mogą się spodziewać odpływu klientów , co tym bardziej pogłębi ich straty i nie tylko z tytułu roamingu.
  Ja przeniosłem się do Nju na abonament 29zł. Wyjechałem na wakacje za granicę i z dostępnych 1,46GB zużyłem 900MB. I pewnie większość osób też na pewno nie wykorzystała całego dostępnego transferu.
  Ilość smsów i minut rozmów nie przekraczała tych co wykonuję w kraju, po to jadę na wakacje, aby wypocząć, a nie non stop siedzieć tylko na telefonie z zamiarem dojenia operatora

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona