Ważne

Minister Cyfryzacji o cennikach roamingu: “Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji”

Anna Streżyńska udzieliła wywiadu dla portalu biznesowego Puls Biznesu, w którym określiła sytuację rodzimych operatorów, oraz pośrednio ich abonentów, jako trudną. Z uwagi na nacisk ze strony Komisji Europejskiej, by w każdym kraju UE wprowadzić zasadę Roam Like At Home, operatorzy będą sporo tracić na osobach korzystających z roamingu za granicą, a to może negatywnie odbić się na cenach usług w Polsce.

Minister została poproszona o komentarz do wydarzeń związanych z wprowadzeniem nowych cenników roamingu obowiązujących polskich operatorów.

“Liczby są nieubłagane. Operatorzy będą na tym tracili bardzo duże kwoty, ponieważ mamy jedne z najniższych cen w Europie i powszechny dostęp do pakietów no-limit. Powoduje to, że nie da się tego zaprojektowanego przez Komisję rozwiązania zastosować wprost.”

Sieć Orange, która jest globalną marką może się subsydiować z innych źródeł, a zatem kompensować sobie straty wywołane wysokimi kosztami świadczenia usług roamingu za granicą po stawkach obowiązujących w Polsce. Inni operatorzy, zwłaszcza ci mniejsi, którzy nie należą do sieci międzynarodowych, nie mają takiej możliwości, bo źródła ich zysków są na wskroś krajowe.

Anna Streżyńska w wywiadzie dla Pulsu Biznesu

Oczywiście każdy życzyłby sobie, żeby koszty rozmów i SMS-ów podczas podróży za granicą były niższe, na poziomie cen obowiązujących w naszym kraju (jest to idea stojąca za Roam Like At Home), jednak jednocześnie chcemy mieć tanie usługi w Polsce, na co dzień. Pełne zastosowanie rozwiązań Komisji spowodowałoby, że osoby pozostające w kraju w pewnym stopniu finansowałyby świadczenie usług telekomunikacyjnych tym, którzy przebywaliby za granicą.

“Nie możemy do tego dopuścić, bo przez lata pracowaliśmy na to, żebyśmy wszyscy mieli tanio, a nie tylko jakaś część naszego społeczeństwa. Szukamy rozwiązania, które nie byłoby szkodliwe dla naszych obywateli i nie jednostronnie korzystne dla dużego, globalnego koncernu.” – powiedziała Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska

źródło: Puls Biznesu

Komentarze

 • pepe444

  Bo ten chytry plan nie był po to, żeby było taniej dla klientów, tylko, żeby wzmocnić pozycję swojego t-mobila i oranga, kosztem lokalnych operatorów, a docelowo zmusić tych nieswoich, lokalnych, do podniesienia cen. Tylko ciemny lud będzie się cieszył, że teraz tanio zadzwoni do domu z wakacji we Włoszech (czy z wyjazdu do zbioru szparagów u Niemca), a średnio będzie drożej, albo pogorszy się oferta pakietów bez ograniczeń.

 • Paweł Żebrowski

  To ja poczekam aż się tak rzeczywiście “pogorszy” :) Na szczęście mamy dobrą konkurencję w Polsce między operatorami.

  • pepe444

   Niekoniecznie się pogorszy, ale może się nie polepszy i nawet się nie dowiesz, że mogłoby, gdyby nie ta nagła troska Wysokich Komisarzy o coś, co chyba powinna regulować ta słynna “niewidzialna ręka rynku”, no nie?
   Dlaczego Wysoki Komisarz nie wyrówna “dekretem” np. zarobków w Lidlu w Polsce i w Niemczech? Kasjerka w polskim Lidlu cztery razy wolniej przesuwa towary na taśmie?

   • Paweł Żebrowski

    Powiem Ci nawet, że jak patrzyłem jak obsługują np. w LIDLu w Brukseli, to w Polsce cztery razy szybciej :)

  • pepe444

   Ta rzekomo dobra konkurencja między operatorami, to jest spisek t-mobile+orange (nawet korzystają wspólnie z infrastruktury), zadłużony po uszy Polkomtel, oraz operatorzy “wirtualni”, którzy mogą tyle, ile im skapnie od prawdziwych operatorów, w ramach chwilowo wolnych zasobów.

   • Misio

    Wzruszająca troska o operatora. Zdradzę ci tajemnicę: operator ma cię głęboko między pośladami. Swoich pracowników zresztą też, jeśli nie przynoszą dochodu. Więc wisi mi to jak są zadłużeni, albo ile muszą dopłacać.

 • Koval

  Wogole nie wiem po co to biadolenie. Uslugi za granica wcale nie sa az tak duzo tansze niz w Polsce. Np. w Niemczech mozesz juz za 10€ miec abo no limit +3GB danych i do tego roaming – to jest raptem 45zl. to nie jest wielka roznica.

  • nowy

   Puknij Ty się w łeb, w nju masz 29zl no limit i 20gb, bardzo “niewielka” różnica

   • Koval

    Dziekuje za uswiadomienie. Proponuje pojsc do lekarza od czegokolwiek innego niz glowa, bo na niego juz za pozno

   • cruel

    Prawdziwy no limit jest za 39zł.

  • Egzo

   Najlepiej porównywać oferty dużych sieci np. T-mobile Niemcy vs T-mobile Polska na podobnych warunkach. Niestety najczęstszym argumentem przeciw no-limit z państwami UE to ujemny bilans połączeń czyli więcej osób z polski dzwoni za granicę niż odwrotnie, reasumując nie dość że średnia cena połączeń w państwach UE jest większa od naszej to i problem z bilansem połączeń tu znacznie waży.

  • Kuba

   Mówisz o abonamencie. Z netem na kartę jest przepaść gdzie za 14 euro masz 2gb.

 • Tomasz Olkowski

  Niemiec za godzinę pracy może rozmawiać cały miesiąc i ma jeszcze że 30 gb a my możemy wybierać, internet lub rozmowy.

  • Kuba

   w blau za 2gb musze wybulić 14 euro, wiec z netem od operatorów nie jest tak kolorowo

 • Gul

  Żałosne jest to skamlenie operatorów i Pani minister razem z nimi . Ja 15 czerwca przechodzę do Orange . A jak będą kombinować to wezmę telefon za granicą. Będę płacił obcym

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona