Marzy Ci się najlepszy telewizor OLED? Ranking, który właśnie masz przed sobą, pomoże Ci wybrać ten optymalny model dla siebie. Polecam pięć serii o bardzo atrakcyjnym stosunku ceny do oferowanych możliwości i wspominam też o czterech topowych opcjach dla osób dysponujących wyraźnie większym budżetem.
Czy warto kupić telewizor OLED w 2024 roku?
Zanim przejdę do konkretnych modeli godnych polecenia, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy 2024 rok to dobry moment na to, by kupić telewizor OLED. Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale spróbuję Ci pomóc.
Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest cena. Telewizory OLED wciąż są wyraźnie droższe od modeli wyposażonych w panele LCD. Niemniej, istnieje już możliwość zakupu nowego, 55-calowego urządzenia, za mniej niż 5000 złotych (nawet polecam go w tym rankingu), więc nie trzeba już dysponować olbrzymim budżetem, by móc sobie pozwolić na taki sprzęt. Oczywiście dla części z nas to wciąż duża kwota, w takim wypadku pozostaje wybór sprzętu w innej technologii – sprawdź dobre i tanie telewizory.
Telewizory OLED są już też dostępne w mniejszych rozmiarach (nawet 42 cale), więc nie stanowią opcji wyłącznie dla osób z dużymi salonami. Marginalnym problemem jest także wypalanie się matryc, choć nadal odradza się wybieranie takich urządzeń użytkownikom, którzy oglądają głównie kanały informacyjne lub inne materiały ze stałymi elementami wizualnymi.
Telewizor OLED nie będzie też optymalnym wyborem dla osób, które oglądają TV w mocno nasłonecznionym salonie, ponieważ w panelach tego typu światło dość mocno się odbija. Choć warto tu zaznaczyć, że przykładowo Samsung montuje w nowych modelach antyrefleksyjne powłoki.
Wreszcie, ostatnim powodem, by nie kupować telewizora OLED, jest wyraźnie większe zużycie energii elektrycznej niż w przypadku modeli z panelami LCD. Wiem, że dla wielu osób jest to ważny aspekt.
W pozostałych sytuacjach jednak telewizor OLED to świetny wybór. Oferuje najlepszą jakość obrazu – czerń bliską doskonałości, żywe i nasycone kolory, praktycznie nieskończony kontrast, a do tego ultrakrótki czas reakcji. Sprawdzają się podczas oglądania filmów, grania i kibicowania. Oferują też dokładnie taką samą funkcjonalność, jak ich bracia spod znaku LCD.
Jeśli więc chcesz kupić takie właśnie urządzenie, to już teraz rzuć okiem na listę polecanych modeli. Niżej zaś znajdziesz ich szczegółowe opisy.
Jaki telewizor OLED? Ranking 2024:
- Samsung OLED S85D – dobry i tani telewizor OLED
- Samsung OLED S90D – uniwersalny telewizor OLED
- LG OLED C4 – mały telewizor OLED do mieszkania
- Sony Bravia A80L – najlepszy telewizor OLED do gier
- Philips OLED 819 – dobry telewizor OLED z Ambilight
Tytułem wstępu dodam jeszcze, że na główny ranking składa się pięć serii, tworzonych z kolei przez telewizory o przekątnych od 42 do 83 cali. Ich ceny rozpoczynają się od niespełna 5000 złotych, a kończą powyżej progu 20000 złotych. Skoro to już wiemy, to…
Zaczynamy!
Samsung OLED S85D – dobry i tani telewizor OLED
Samsung, który stosunkowo niedawno powrócił do tworzenia telewizorów OLED, ma w swojej nowej ofercie urządzenie, które zasługuje na miano najlepszego spośród najtańszych. Mam tu na myśli 55-calowy model QE55S85DAE (z serii S85D), którego cena nie przekracza 5000 złotych.
Za te niewielkie – jak na telewizor OLED – pieniądze otrzymujemy sprzęt wyposażony w panel oferujący odświeżanie 120 Hz i świetną jakość obrazu (ze szczególnym uwzględnieniem wysokiego kontrastu i żywych kolorów). Do tego dochodzi procesor wykorzystujący sztuczną inteligencję, aby skutecznie skalować obraz do wysokich rozdzielczości.
Charakterystyczna dla telewizorów Samsunga jest także powłoka antyrefleksyjna, dzięki której w ekranie nic się nie odbija. Możesz więc oddawać się seansom i wtedy, gdy za oknem słońce uwydatnia swoją potęgę, jak i po zmroku, gdy posiłkujesz się sztucznym światłem.
Wszechstronność zapewniają mu 4 złącza HDMI i 2 porty USB oraz technologie Bluetooth i Wi-Fi. Ta ostatnia pozwala łączyć się z internetem i korzystać z rozmaitych aplikacji dostępnych dla systemu Samsung Smart TV. Bez problemu uruchomisz takie serwisy, jak YouTube, Netflix, Disney+ czy Amazon Prime Video, jak również wiele mniej popularnych platform. Telewizor dobrze integruje się także z ekosystemem Smart Things.
Przysłowiową wisienką na torcie są natomiast typowe dla tej półki cenowej, 20-watowe głośniki stereo. Co ciekawe, pomimo niewysokiej ceny producent nie zrezygnował ze swoich technologii, takich jak dostosowywanie dźwięku do otoczenia czy uwydatnianie dialogów (na życzenie).
Poza 55-calowym modelem na rodzinę składają się także urządzenia z wyświetlaczami o przekątnych 65 i 77 cali. Cała trójka charakteryzuje się stosunkowo niskimi cenami oraz ich atrakcyjnym stosunkiem do możliwości. Przykładowo największy z nich jest jednym z najtańszych 77-calowych telewizorów OLED na rynku.
Najważniejsze cechy telewizora Samsung OLED S85D:
- dostępne przekątne: 55, 65 i 77 cali
- rozdzielczość: 4K – 3840×2160 pikseli
- częstotliwość odświeżania: 100/120 Hz
- system smart TV: Samsung Smart TV (Tizen OS)
- łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth
- łączność przewodowa: 4x HDMI, 2x USB, wyjście optyczne, LAN, CI
- głośniki: 2.0 / 20 W
- ceny i dostępność:
55-calowy Samsung QE55S85DAE
65-calowy Samsung QE65S85DAE
77-calowy Samsung QE77S85DAE
Samsung OLED S90D – uniwersalny telewizor OLED
Jeśli oczekujesz czegoś więcej niż tylko podstawy, może zainteresować Cię plasująca się nieco wyżej seria S90D. To najbardziej uniwersalna linia w tegorocznej ofercie telewizorów OLED Samsunga – zarówno, jeśli chodzi o dostępne rozmiary (od 48 do 83 cali), jak i potencjalne zastosowania.
Względem serii S85D telewizorom spod znaku S90D niczego nie brakuje. Dokładają za to co nieco od siebie. Jednym z jasnych punktów ich charakterystyki jest dynamicznie dostosowywana częstotliwość odświeżania aż do 144 Hz. Czyni to z nich wyśmienitą opcję dla graczy, szczególnie że mogą liczyć także na krótki czas reakcji (input lag) i FreeSync. Wysoką dynamikę obrazu docenią też kibice.
Urządzenia te bardzo dobrze spisują się także w podstawowych zastosowaniach. Komfortowe warunki do oglądania filmów i seriali zapewnia antyrefleksyjny panel 4K o wysokiej jasności, przekonujących efektach HDR oraz żywych, a przy tym naturalnych kolorach. Świetne wrażenie robi też 2.1-kanałowy system audio o mocy 40 W.
Oczywiście nie zabrakło też funkcjonalnego i prostego w obsłudze systemu Smart TV, a dopełnieniem całości są szerokie opcje łączności przewodowej i bezprzewodowej. Wszystko to zaś zamknięte zostało w wyjątkowo smukłej obudowie. Do najgrubszych zdecydowanie nie należy też sama ramka wokół ekranu.
Najważniejsze cechy telewizora Samsung OLED S85D:
- dostępne przekątne: 48, 55, 65, 77 i 83 cale
- rozdzielczość: 4K – 3840×2160 pikseli
- częstotliwość odświeżania: 100/120/144 Hz
- system smart TV: Samsung Smart TV (Tizen OS)
- łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth
- łączność przewodowa: 4x HDMI, 2x USB, wyjście optyczne, LAN, CI
- głośniki: 2.1 / 40 W
- ceny i dostępność:
48-calowy Samsung QE48S90DAE
55-calowy Samsung QE55S90DAE
65-calowy Samsung QE65S90DAE
77-calowy Samsung QE77S90DAE
83-calowy Samsung QE83S90DAE
LG OLED C4 – mały telewizor OLED do mieszkania
LG OLED C4 to seria, która stanowi świetną alternatywę dla S95D z oferty Samsunga. Równocześnie jest to jeden z najlepszych wyborów, jakich można dokonać, gdy w 2024 roku szuka się telewizora OLED do mieszkania.
C4 jest po prostu serią, którą bez zawahania można nazwać uniwersalną. Ma cechy, które przypadną do gustu szerokiemu gronu użytkowników: od niedzielnych widzów, przez miłośników filmów i seriali czy kibiców, aż po graczy. Te dwie ostatnie grupy docenią na pewno wysoką płynność obrazu. Tryb 144 Hz, kompatybilność z G-Sync i FreeSync Premium oraz niski input lat to niektóre z atutów.
Równocześnie oferuje świetne barwy i kolory, niezłe brzmienie, szerokie opcje łączności i funkcjonalny system Smart TV: webOS, słynący też z płynnego działania i intuicyjnej obsługi. Co więcej, producent obiecuje w tym kontekście wsparcie aktualizacyjne aż przez 5 lat.
W serii C4 ważną rolę odgrywa także sztuczna inteligencja. Bazując na wydajnym procesorze w czasie rzeczywistym optymalizuje ona parametry obrazu, odpowiada za jego skalowanie, a do tego dostosowuje dźwięk do warunków panujących w pomieszczeniu.
Na serię C4 uwagę powinny zwrócić także osoby, których marzeniem jest mały telewizor OLED. Najmniejszy model spod tego znaku ma zaledwie 42 cale, a taki rozmiar w przypadku tej technologii to prawdziwa rzadkość.
Jeśli szukasz czegoś minimalnie większego, masz jeszcze model o przekątnej 48 cali, a rodzinę uzupełniają warianty 55, 65, 77 i 83 cale. Krótko mówiąc: każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni rozmiar dla siebie, co tylko podkreśla uniwersalność tej serii.
Najważniejsze cechy telewizora LG OLED C4:
- dostępne przekątne: 42, 48, 55, 65, 77 i 83 cale
- rozdzielczość: 4K – 3840×2160 pikseli
- częstotliwość odświeżania: 100/120/144 Hz
- system smart TV: webOS
- łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth, NFC, AirPlay 2
- łączność przewodowa: 4x HDMI, 3x USB, wyjście optyczne, LAN, CI
- głośniki: 2.2 / 40 W
- ceny i dostępność:
42-calowy LG OLED42C45LA
48-calowy LG OLED48C45LA
55-calowy LG OLED55C45LA
65-calowy LG OLED65C45LA
77-calowy LG OLED77C45LA
83-calowy LG OLED83C44LA
Sony Bravia A80L – najlepszy telewizor OLED do gier
Zarówno S90D Samsunga, jak i C4 firmy LG to serie, które dobrze sprawdzają się w salonach graczy. Gdybym jednak miał wybrać idealny sprzęt do gier, postawiłbym na coś innego, mianowicie na telewizor Sony Bravia A80L.
Bravia to szczególnie dobry wybór, jeśli interesuje Cię najlepszy telewizor do PS5. Oba urządzenia zostały stworzone przez Sony, co stanowi gwarancję ich doskonałej kompatybilności. To jednak oczywiście nie wszystko.
Możesz liczyć na płynny obraz i dynamicznie dostosowywaną częstotliwość odświeżania, uwydatnianie szczegółów w ciemniejszych częściach ekranu, niski input lag oraz wiele dodatkowych funkcji kierowanych do graczy. Wystarczy też wciśnięcie jednego przycisku na pilocie, by uruchomić specjalne menu do gier, w którym znajdziesz wszystkie kluczowe ustawienia i przełączniki.
Rzecz jasna, nie samymi grami człowiek żyje. Na szczęście Sony Bravia A80L to telewizor, którego potencjał bez trudu wykorzystasz także w innych zastosowaniach. Oferuje realistyczne kolory, wysoki kontrast, niezły dźwięk wydobywający się wprost z ekranu i szeroką funkcjonalność, zapewnianą przez platformę Google TV.
Trudno tak naprawdę do czegokolwiek się tutaj przyczepić – to telewizor, który spełnia wymagania nawet tych bardziej wymagających użytkowników i praktycznie niezależnie od typu treści dobrze wywiązuje się z powierzanych mu zadań. Wisienką na torcie jest bardzo ładny design (choć to, oczywiście, kwestia gustu).
Najważniejsze cechy telewizora Sony Bravia A80L:
- dostępne przekątne: 55, 65, 77 i 83 cale
- rozdzielczość: 4K – 3840×2160 pikseli
- częstotliwość odświeżania: 100/120 Hz
- system smart TV: Google TV (Android)
- łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay 2, Chromecast
- łączność przewodowa: 4x HDMI, 2x USB, wyjście optyczne, LAN, CI
- głośniki: 3.2 / 50 W
- ceny i dostępność:
55-calowy Sony Bravia XR-55A80L
65-calowy Sony Bravia XR-65A80L
77-calowy Sony Bravia XR-77A80L
83-calowy Sony Bravia XR-83A80L
Philips OLED 819 – dobry telewizor OLED z Ambilight
Na koniec zostawiłem serię Philips OLED 819. Na swój sposób wyjątkową – może nie tyle w ofercie tego producenta, co szerzej. Oryginalność tego sprzętu polega bowiem na obecności systemu Ambilight.
Ambilight to jeden z powodów, dla których warto wybrać telewizor Philips. Chodzi o system oświetleniowy wokół ekranu, dzięki któremu kolorowe widowisko wykracza poza jego ramy. Dla niektórych to tylko zbędny bajer, ale inni, gdy już raz spróbują, nie wyobrażają sobie seansów bez niego.
System działa zarówno podczas oglądania filmów i seriali, jak i grania. Niezależnie od typu treści możesz też liczyć na realistyczny obraz, optymalizowany w czasie rzeczywistym przez sztuczną inteligencję. Warto w tym miejscu wspomnieć o certyfikacie IMAX Enhanced i obsłudze Dolby Vision, a graczy zainteresuje odświeżanie 144 Hz, niski input lag, G-Sync i FreeSync.
Praktycznie niekończące się pokłady treści multimedialnych jest w stanie zapewnić system Google TV. Poza sporą liczbą aplikacji cechuje się on także intuicyjną obsługą i szybkim działaniem. Pozwala także na sterowanie głosem.
Niemałym atutem tego telewizora jest także 2.1-kanałowy system audio. Charakteryzuje się mocą na poziomie aż 70 W i obsługą technologii DTS. Umożliwia także dokonywanie korekty dźwięku, aby odpowiadał Twoim preferencjom.
Najważniejsze cechy telewizora Philips OLED 809:
- dostępne przekątne: 48, 55 i 65 cali
- rozdzielczość: 4K – 3840×2160 pikseli
- częstotliwość odświeżania: 100/120/144 Hz
- system smart TV: Google TV (Android)
- łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth, Chromecast
- łączność przewodowa: 4x HDMI, 2x USB, wyjście optyczne, mini jack, LAN, CI
- głośniki: 2.1 / 70 W
- ceny i dostępność:
48-calowy Philips 48OLED819
55-calowy Philips 55OLED819
65-calowy Philips 65OLED819
A jaki telewizor OLED kupić, gdy pieniądze nie grają roli?
Modele reprezentujące wymienione powyżej serie cechują się nie tylko świetną jakością, ale też dobrym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości, a ostatecznie – biorąc pod uwagę sytuację rynkową – można nawet nazwać je przystępnymi cenowo.
Jeśli jednak interesuje Cię naprawdę najwyższa jakość, a Twój budżet jest duży i elastyczny, koniecznie rzuć też okiem na tę czwórkę:
- Panasonic MZ2000 to flagowy model japońskiego producenta, wyposażony w bardzo wysokiej jakości panel Master OLED Ultimate i autorski procesor wykorzystujący sztuczną inteligencję. Zapewnia wyśmienite warunki do oglądania filmów, ale i w grach sprawdza się bez zarzutu. Nie brakuje mu też systemu Smart TV, a dopełnieniem całości są głośniki generujące realistyczne efekty przestrzenne. Dostępne przekątne: 55, 65 i 77 cali.
- LG OLED G4 plasuje się o jeden poziom wyżej niż seria C4, wymieniona w rankingu. Pod względem jakości obrazu oferuje mniej więcej to samo, ale zamyka to w supersmukłej konstrukcji (jej grubość wynosi zaledwie 2,4 cm), dzięki czemu może wisieć niemal równo ze ścianą. Dzięki technologii MLA może też pochwalić się większą jasnością, a wisienką na torcie są nieco mocniejsze głośniki. Dostępne przekątne: 55, 65, 77 i 83 cale.
- Samsung S95D – flagowa linia telewizorów producenta z Korei Południowej to bardzo dobry wybór dla Ciebie, jeśli nie interesują Cię kompromisy. Oferuje topową jakość obrazu i dźwięku, a także pełną funkcjonalność, jakiej można by oczekiwać od Smart TV w 2024 roku. Charakterystyczny dla tej serii jest też ultrasmukły profil, uzyskany dzięki przeniesieniu części komponentów do zewnętrznej skrzyneczki (One Connect Pro). Dostępne przekątne: 55, 65 i 77 cali.
- Sony Bravia A95L to seria, której nie mogło tu zabraknąć. Jest zresztą jedną z najczęściej pojawiających się w rozmaitych rankingach najlepszych telewizorów na rynku. Warto na nią postawić, gdy oczekuje się „topu” w każdym aspekcie i mówienie czegoś więcej w sumie nie ma sensu. Na dobrą sprawę ma tylko jeden minus i jest nim bardzo wysoka cena. Dostępne przekątne: 55, 65 i 77 cali.