(fot. pixabay.com)

iPhone i Apple Watch zyskają możliwość wykrywania wypadków

Apple pracuje nad nową funkcją, która powinna pozytywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. iPhone, a także Apple Watch mają automatycznie wykrywać wypadki samochodowe.

Reklama

Pomoc podczas wypadku

W wielu nowoczesnych samochodach znajdziemy systemy, które są w stanie wykryć wypadek, a następnie powiadomić odpowiednie służby. To naprawdę przydatna funkcja, która może uratować życie kierowcy i pasażerów. Szczególnie w sytuacji, gdy poszkodowani nie mogą sami wezwać pogotowia czy straży pożarnej.

Niestety, sytuacja nie wygląda tak dobrze w przypadku starszych aut, których wciąż na drogach są miliony. Z pomocą przychodzą jednak smartfony. Na przykład urządzenia Google z linii Pixel wyposażone są w rozwiązanie, które wykrywa wypadek i potrafi wezwać pomoc.

Jak wynika z najnowszych informacji, Apple planuje wdrożyć podobną opcję do iPhone’ów i Watchy. Nowa funkcja ma być częścią projektu IronHeart, który w założeniach ma odczuwalnie zwiększyć możliwości CarPlay. Należy mieć na uwadze, funkcja nie będzie jednak ściśle powiązania z CarPlay, więc będzie działać w każdym samochodzie, niezależnie od posiadanego systemu infotainment.

iPhone wykryje wypadek i wezwie odpowiednie służby

W założeniach nowa funkcja, podnosząca poziom bezpieczeństwa, ma rozpoznawać wypadek, zarówno w sytuacji, gdy iPhone będzie znajdował się w kieszeni, jak i zostanie umieszczony w uchwycie na desce rozdzielczej. Apple w tym celu wykorzysta m.in. dane pochodzące z czujników wbudowanych w smartfon.

iPhone 13 Pro
iPhone ma automatycznie wykrywać wypadki (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Ważne będzie poprawne rozpoznawanie, czy faktycznie doszło do wypadku, czy jednak wykryte przeciążenia wynikają chociażby z mocnego hamowania. Miejmy nadzieję, że Apple dostarczy dopracowany algorytm, który faktycznie pomoże w sytuacjach awaryjnych i nie będzie niepotrzebnie wzywał pomocy.

Warto zauważyć, że firma z Cupertino ma już pewne doświadczenie w wykrywaniu sytuacji zagrażających życiu użytkowników. Apple Watche oferują bowiem funkcję wykrywania upadków, która często działa zgodnie z założeniami. Możliwe, że dotychczas zebrane dane przełożą się pozytywnie na poprawne rozpoznawanie wypadków samochodowych.

iPhone, a także Apple Watch mają otrzymać opisywaną funkcję w przyszłym roku. Niewykluczone, że będzie ona częścią nowości w iOS 16 i watchOS 9.