Green Cell GC Mamba
(fot. Green Cell)

GC Mamba – innowacyjna ładowarka do samochodów elektrycznych

Naprawdę lubię czytać o rozwiązaniach stworzonych przez polskie firmy, które niebawem mogą stać się standardem w branży. Dobrym przykładem takiego produktu jest mobilna ładowarka GC Mamba, zaprezentowana przez Green Cell.

Podobno ładowanie samochodu ma być przyjemne, wygodne i mobilne

Rynek motoryzacji zmienia się na naszych oczach. Elektryczna rewolucja już się rozpoczęła i widać jej efekty – coraz więcej sprzedawanych jest samochodów hybrydowych i w pełni elektrycznych. Warto zaznaczyć, że to dopiero początek, a najwięksi gracze ogłosili już zamiar porzucenia silników spalinowych.

Patrząc na wspomniane przed chwilą zmiany, jasne staje się, że ładowarki będą odgrywać coraz większą rolę, dotyczy to zarówno tych publicznych, jak i domowych. Cieszy więc fakt, że na tym polu dzieje się ostatnio całkiem sporo. W tych wszystkich zmianach chce uczestniczyć polska firma Green Cell i trzeba przyznać, że ma mocne argumenty, aby mieć odczuwalny wpływ na elektromobilność.

Green Cell GC Mamba
(fot. Green Cell)

Najnowsza ładowarka GC Mamba, jak podkreśla sam producent, ma uczynić ładowanie samochodu elektrycznego bardziej przyjemnym, wygodnym i mobilnym. Mamy do czynienia z innowacyjnym produktem, który na tle konkurencji wyróżnia się chociażby brakiem modułu In-Cable Control Box (ICCB), czyli dużej skrzynki, odpowiadającej za sterowanie procesem ładowania.

Niezbędna elektronika została zminiaturyzowana i umieszczona w samych wtyczkach, co pozytywnie wpływa m.in. na wagę całej ładowarki. Firma podkreśla, że usunięcie skrzynki nie zmniejszyło poziomu bezpieczeństwa. Ponadto, same wtyczki charakteryzują się odpornością na pył i wodę, a także mają być bardzo wytrzymałe mechanicznie – podczas testów wytrzymały wielokrotne rozjeżdżanie ponad 2-tonowym samochodem.

Ładowanie odbywa się za pomocą gniazda siłowego, co sprawia, że ładowarka może być wykorzystywana zarówno w przydomowym garażu, jak i w podróży. Maksymalna moc, którą potrafi dostarczyć GC Mamba, wynosi 11 kW.

GC Mamba to także ekran LCD i łączność z mobilną aplikacją

Green Cell w komunikacie prasowym wspomina, że ładowarka GC Mamba wyposażona jest w ekran LCD. Umieszczono go we wtyczce Type 2 i służy on do wyświetlania najważniejszych parametrów ładowania.

Kolejną funkcją, która powinna zwiększyć komfort ładowania samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in, jest mobilna aplikacja. Z jej poziomu użytkownik zyskuje bieżący podgląd parametrów ładowania, zużycia energii, dostęp do statystyk oraz możliwość zdalnej zmiany mocy, a nawet rozpoczęcia i zakończenia sesji ładowania. Łączność odbywa się z wykorzystaniem Bluetooth oraz sieci GSM.

Mobilna ładowarka GC Mamba trafi do sprzedaży w 2022 roku. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy poznać kolejne funkcje, a także oficjalną cenę.