(fot. pexels.com)

Smartfony Pixel z funkcją wykrywania wypadków samochodowych

Z pewnością kojarzycie historie, w których Apple Watch pomógł uratować życie. Niewykluczone, że niebawem podobne informacje pojawią się w kontekście smartfonów Pixel.

Nowa funkcja zapowiada się naprawdę ciekawie

Pierwsze wzmianki o wprowadzeniu opcji wykrywania wypadków usłyszeliśmy już w maju. Wówczas dowiedzieliśmy, że może ona zostać wdrożona wraz z Androidem 10 i skupi się na bezpieczeństwie kierowców. Na kolejne szczegóły musieliśmy poczekać kilka miesięcy.

Google udostępnił właśnie aktualizację aplikacji Emergency Information, która jest jedną z domyślnie dostępnych na smartfonach Pixel. Jak wskazuje odświeżony opis dostępnych funkcji, Emergency Information otrzymał możliwość automatycznego wykrywania wypadków.

(fot. XDA Developers)

W opisie umieszczonym w Google Play możemy przeczytać, że jeśli smartfon wykryje wypadek, to pomoże wykonać połączenie z numerem alarmowym 911. Możliwe jest ponadto udostępnienie danych o bieżącej lokalizacji z krótką wiadomością, która przedstawia obecną sytuację. Taka paczka informacji zostanie wysłana do wszystkich kontaktów ratunkowych.

Wykrycie wypadku samochodowego realizowane jest za pomocą czujników i mikrofonu umieszczonych w smartfonie. Wybranie numeru 911 odbywa się automatycznie, podobnie jak przekazanie zebranych danych. Zanim jednak telefon zdecyduje się na taki krok, to przez krótki czas będzie wibrował i odtwarzał głośny dźwięk, czekając na reakcję ze strony użytkownika. W razie jej braku zostaje przeprowadzany proces automatycznego poinformowania odpowiednich służb.

Dostęp jest ograniczony, ale mam nadzieję, że to się zmieni

Funkcja wdrażana jest na terenie Stanów Zjednoczonych i dostępna wyłącznie dla użytkowników smartfonów Pixel. Serwis XDA Developers zwraca uwagę, że nie jest jeszcze pewne, czy każdy wspierany Pixel otrzyma opisywaną opcję. Mimo zainstalowania aktualizacji na smartfonie Pixel 2 XL, funkcja wykrywania wypadków nie jest bowiem widoczna. Niewykluczone więc, że pojawi się ona wyłącznie na najnowszych Pixelach 4.

Jeśli całość będzie działać poprawnie, to mam nadzieję, że wkrótce podobna opcja pojawi się we wszystkich smartfonach. Może ona okazać się niezwykle przydatna w przypadku starszych samochodów, które nie oferują funkcji automatycznego informowania odpowiednich służb o wypadku.

Polecamy również:

Rusza kampania #SwitchToPixel. Google zabiera się za poważne reklamowanie swojego smartfona

źródło: XDA Developers