(fot. Apple)

Planujesz kupić iPhone’a 12 Pro przed świętami? Cóż, nie będzie łatwo

Możliwe, że popyt na „dwunastki” z linii Pro – iPhone 12 Pro i 12 Pro Max – przerósł oczekiwania Apple. Nie jest to dobra informacja dla osób, które planują kupić jeden z tych modeli jeszcze w tym roku.

Reklama

iPhone 12 Pro – chętnych klientów nie brakuje

Tegoroczne smartfony Apple z górnej półki cieszą się sporym zainteresowaniem. Mimo iż nie przyniosły one znaczących zmian i są raczej tylko ewolucją względem swoich poprzedników, to sprzedają się bardzo dobrze. Klientom nie przeszkadza wysoka cena czy brak ładowarki w zestawie.

Według danych opublikowanych przez bank inwestycyjny JP Morgan, popyt przewyższa podaż – iPhone 12 Pro i 12 Pro Max mogą sprzedawać się znacznie lepiej niż wstępnie zakładał zespół Tima Cooka. JP Morgan zwraca uwagę, że czas oczekiwania na zamówienie wzrósł do 27 dni w przypadku pierwszego modelu i do 23 dni w przypadku drugiego smartfona. To najdłuższy czas realizacji zamówienia od momentu rozpoczęcia obserwacji przez bank inwestycyjny.

iPhone 12 Pro
(fot. Apple)

Co ciekawe, na podstawowe „dwunastki”, wcześniej typowane na pretendentów do tytułu najczęściej kupowanych smartfonów na świecie, musimy czekać znacznie krócej – około 3 dni. Czy możemy więc mówić, że sprzedają się gorzej od wariantów Pro? Niekoniecznie – w końcu Apple, opierając się na bardzo wysokim zainteresowaniu iPhonem XR i 11, mogło potraktować ich produkcję priorytetowo, aby w tym roku sprzedać jak najwięcej smartfonów, nawet kosztem dostępności wariantów Pro.

W Stanach Zjednoczonych, będących jednym z najważniejszych rynków dla firmy z Cupertino, czas oczekiwania na modele iPhone 12 Pro i 12 Pro Max jest jeszcze dłuższy – odpowiednio 33 i 25 dni. Zarówno dane globalne, jak i dla USA, wyraźnie wskazują, że czas oczekiwania jest dłuższy niż był w listopadzie. Najpewniej zmieni się to dopiero na początku przyszłego roku.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Osoby, które planowały kupić „dwunastkę” z linii Pro przed świętami mogą mieć spory problem. Zarówno iPhone 12 Pro, jak i iPhone 12 Pro Max, mogą dotrzeć dopiero po Bożym Narodzeniu. W sklepie internetowym Apple Store obecny czas oczekiwania to około trzech tygodni, niezależnie od wybranego koloru czy dostępnej pamięci.

Sytuacja nie wygląda lepiej w innych sklepach, także tych specjalizujących się przede wszystkim w sprzedaży produktów z logo nadgryzionego jabłka – np. iSpot czy Cortland. Często pojawia się bowiem komunikat informujący, że sklep obecnie czeka na kolejną dostawę od Apple.