smartfon iPhone 11 smartphone

iPhone 12 Mini ze słabszym procesorem? Podobno

Najmniejszy z tegorocznych, topowych smartfonów Apple, czyli iPhone 12 Mini, podobno będzie wyposażony w procesor B14.

Reklama

Apple B14 – układ dla tańszych iPhone’ów

Dla wielu osób najciekawiej zapowiadającym się smartfonem z linii „Dwunastek” wcale nie jest iPhone 12 Pro Max. Nie brakuje głosów, że lepszą propozycją będzie iPhone 12 Mini. Owszem, nie otrzyma on wszystkich rozwiązań z modelu Pro, ale jeśli wierzyć nieoficjalnym informacjom zapewni on inne zalety.

Po pierwsze, będzie to naprawdę mały smartfon – wyświetlacz o przekątnej 5,4 cala i smukłe ramki. Po drugie, jego kupno nie odchudzi aż tak bardzo portfela – cena ma wynosić 649 dolarów, czyli około 3300-3500 zł. Po trzecie, należy oczekiwać wysokiej wydajności, ekranu OLED i dobrego zestawu kamer.

iPhone 12 Mini z Apple B14? Wątpię
iPhone XR dostał najlepszy wówczas procesor (fot. Miłosz Lis / Tabletowo.pl)

Owszem, wydajność na pewno będzie na wysokim poziomie, ale czy będzie porównywalna z droższymi braćmi? Cóż, niekoniecznie. Według jednego z przecieków, w środku nie znajdzie się układ Apple A14. Firma Tima ma podobno zastosować procesor Apple B14.

Pod nazwą Apple B14 ma kryć się układ, który owszem wykorzysta wiele elementów z A14, ale nie będzie on stworzony do bicia rekordów w benchmarkach. Procesor będzie w większym stopniu nastawiony na oszczędzanie energii.

Co więcej, źródło na której powołuje się serwis Notebookcheck, wskazuje, że procesor Apple B14 w przyszłości trafi także do kolejnych generacji iPhone’a SE. Owszem, może to brzmieć sensownie, ale mimo wszystko mam spore wątpliwości.

iPhone 12 Mini z innym procesorem? Nie jestem przekonany

Wcześniejsze przecieki, często pochodzące od źródeł mających na koncie sporo sprawdzonych plotek o planach Apple, nie zawierały jakiejkolwiek informacji o wprowadzeniu nowego procesora dla smartfonów. Zawsze pojawiała się informacja o układzie Apple A14 w każdej „Dwunastce”.

iPhone 12 Mini z Apple B14? Wątpię
Sercem iPhone’a SE 2020 jest wydajny Apple A13 (fot. Katarzyna Pura, Tabletowo.pl)

Ponadto, warto zauważyć, że firma z Cupertino nigdy nie stosowała takiej praktyki. iPhone XR czy iPhone 11, czyli odczuwalnie tańszej modele względem linii Pro, były wyposażone w wówczas najlepszy procesor. Nawet tani – jak na standardy Apple – iPhone SE 2020 otrzymał topowy układ.

Nie widzę sensu, aby Apple miało projektować specjalny procesor dla jednego smartfona. Tak, pamiętam, że ma on trafić także do następnego modelu SE? Tylko czy tani SE będzie odświeżany co roku? Wątpię. Jeśli już faktycznie w planach jest poprawienie czasu pracy, przy zrezygnowaniu z topowych osiągów, to iPhone 12 Mini raczej będzie wyposażony w standardowy Apple A14, ale ograniczony programowo.