ipad pro
iPad Pro 2020 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Tegoroczny iPad Pro ma zachwycić mocarnym procesorem i lepszym ekranem

Niewykluczone, że jedną z ciekawszych premier Apple w tym roku będzie iPad Pro. Prawdopodobnie zostanie zamknięty w obudowie bardzo zbliżonej do jego poprzedników, ale mimo tego zmian będzie całkiem sporo.

Reklama

Lepszy wyświetlacz

Jak już mogliśmy usłyszeć wcześniej, zespół Tima Cooka prawdopodobnie w tym roku zamierza wprowadzić ekrany mini LED, które zastąpią obecnie montowane wyświetlacze. Mają one zostać zastosowane w większym, 12,9-calowym modelu, ale możliwe, że trafią także do 11-calowego tabletu z linii Pro.

To jak najbardziej dobra informacja dla potencjalnych klientów. W końcu, nowe ekrany będą charakteryzować się lepszymi parametrami względem LCD – poprawie ulegną m.in. jasność, kontrast i odwzorowanie kolorów, które zbliży się do wyświetlaczy AMOLED. Dodatkowo, zaletą będzie mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Mocarny procesor i złącze Thunderbolt

Według nowego raportu, tegoroczny iPad Pro zostanie wyposażony w procesor Apple A14X, który ma być „na równi” z układem M1 znanym z Maków ARM. Oznacza to, że użytkownik do dyspozycji otrzyma naprawdę wydajny procesor, który poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami. Pozostaje mieć nadzieję, że firma z Cupertino zdecyduje się na zwiększenie dostępnego RAM-u, co pozwoli na bardziej komfortową pracę z rozbudowanymi aplikacjami.

iPad Pro 2020
iPad Pro 2020 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Na pokładzie ma znaleźć się również złącze Thunderbolt, czyli technologia stosowana w laptopach Apple. Dzięki temu, iPad Pro zyska szybszą synchronizację danych, a także zgodność z dodatkowymi monitorami zewnętrznymi, dyskami twardymi i urządzeniami peryferyjnymi. Będziemy mieć do czynienia z kolejnym rozwiązaniem, które pod względem możliwości zbliży tablety do Maków.

Premiera już wkrótce

Ming-Chi Kuo, mający doświadczenie w ujawnianiu planów Apple, twierdzi, że nowy 12,9-calowy iPad Pro trafi do produkcji w drugiej połowie kwietnia. Analityk ponownie potwierdził, że tablet będzie posiadał m.in. wyświetlacz mini LED.

Dowiedzieliśmy się jeszcze, że iPad Air również otrzyma zmieniony ekran. Nie będzie to jednak technologia mini LED, ale OLED. Co więcej, jego premiera ma nastąpić dopiero w drugiej połowie 2022 roku. Wyświetlacze mini LED będą zarezerwowane dla tabletów iPad Pro – przynajmniej w tym i następnym roku. W przyszłości podejście Apple może ulec zmianie.