ipad pro
iPad Pro 2020 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Duży iPad Pro z ekranem mini LED zadebiutuje już wkrótce

W Cupertino trwają intensywne prace nad wprowadzeniem ekranów mini LED. Niewykluczone, że pierwsze urządzenie z nowym wyświetlaczem, czyli 12,9-calowy iPad Pro, zadebiutuje już na początku 2021 roku.

Apple powoli rozstaje się z ekranami LCD

Wyświetlacze wykonane w technologii LCD wciąż mają się dobrze w portfolio produktów Apple. Nawet w przypadku topowych i drogich iPhone’ów dopiero w tym roku postanowiono wyłącznie na OLED-y. Jeśli natomiast chodzi o iPady i MacBooki, to wciąż mamy do wyboru wyłącznie modele z LCD.

Niebawem powinno się to jednak zmienić. Zgodnie z wieloma wcześniejszymi przeciekami, w zbliżającym się 2021 roku, pierwsze iPady i MacBooki otrzymają ekrany mini LED. Co ciekawe, niektóre modele tabletów mogą być dodatkowo oferowane z OLED-ami.

smartfon iPhone 11 smartphone
iPhone 11, czyli drogi smartfon z górnej półki 2019 roku, wciąż posiadał ekran LCD (fot. Tabletowo.pl)

Jedno jest pewne: Apple najbliższą przyszłość widzi w technologii mini LED. To jak najbardziej dobra informacja dla potencjalnych klientów. W końcu, nowe ekrany będą charakteryzować się lepszymi parametrami względem LCD – poprawie ulegną m.in. jasność, kontrast i odwzorowanie kolorów, które zbliży się do wyświetlaczy AMOLED. Dodatkowo, zaletą będzie mniejsze zapotrzebowanie na energię.

iPad Pro z mini LED coraz bliżej

Jak informuje serwis MacRumors, powołując się na nowy raport DigiTimes, 12,9-calowy iPad Pro z ekranem mini LED zadebiutuje w pierwszym kwartale 2021 roku. Oznacza to, że jego premiera jest naprawdę bliska.

Według raportu, BOE w końcu uzyskało zgodę na dostarczanie paneli OLED do iPhone’ów. Z kolei firma General Interface Solution (GIS), również będącą częścią łańcucha dostaw Apple, ma zapewnić panele dotykowe zarówno do iPhone’ów, jak i nadchodzącego iPada Pro.

iPad Pro 2020
iPad Pro 2020 z ekranem LCD (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Jedne z pierwszych ekranów z podświetleniem mini LED, które Apple zamówiło w GIS, trafią właśnie do 12,9-calowego tabletu iPad Pro. Oczywiście niewykluczone, że zostaną również zastosowane w innych modelach iPadów, a także w MacBookach.

Nowy iPad Pro, oprócz lepszego ekranu, powinien przynieść jeszcze usprawnienia w pozostałych elementach – wydajniejszy, wykonany w technologii 5 nm procesor, lepszy zestaw kamer i niewykluczone, że także inne udoskonalenia. Nie należy jednak oczekiwać nowego wzornictwa.