(fot. Tabletowo.pl)

Spotify, TikTok, Tinder i wiele aplikacji nagle przestało działać na iOS

Użytkownicy iPhone’ów i iPadów nie mogą korzystać z wielu popularnych aplikacji i usług. Co ciekawe, wstępne raporty sugerują, że winny jest… Facebook.

iOS – poważna awaria nie pozwala uruchomić wielu aplikacji

Dziś postanowiłem dołączyć do grona testerów iOS 14. Zdecydowałem się na publiczną betę, dostępną od wczoraj. Po kilkunastu minutach testów zauważyłem, że nie działa Spotify – aplikacji nie można w ogóle uruchomić. Początkowo byłem przekonany, że to wina testowej wersji systemu. Okazuje się jednak, że problem występuje na wielu urządzeniach Apple, niezależnie od zainstalowanej wersji systemu operacyjnego.

W internecie pojawiło się sporo raportów niezadowolonych użytkowników iOS, którzy dziś nie mogą korzystać z wielu popularnych aplikacji – m.in. Spotify, Tinder, TikTok, Pinterest czy Waze. Nie działają one zarówno na iOS 14 beta 2, jak i na stabilnej wersji iOS 13.5.1. Awaria dotyczy naprawdę wielu osób, co potwierdzają dane opublikowane na serwisie DownDetector.

Jak informuje The Verge, chociaż główna przyczyna problemów nie jest jeszcze znana, to początkowe raporty sugerują, że wina leży po stronie SDK wykorzystywanego przez Facebooka. Aplikacje firm trzecich używają bowiem rozwiązania Facebooka w jednej z metod służących do logowania się użytkownika. W związku z tym, błąd nie występuje wyłącznie w aplikacji Facebooka, ale również w wielu innych apkach i usługach.

Spotify – awaria na iOS.
Znaczący wzrost zgłoszeń awarii Spotify (fot. DownDetector)

Facebook potwierdził, że zauważył wzrost błędów w swoim zestawie SDK dla urządzeń z iOS. Firma Marka Zuckerberga stwierdziła, że faktycznie mogą one powodować awarie aplikacji firm trzecich, które oferują opcję „Zaloguj się za pomocą Facebooka”. Warto zaznaczyć, że problem nie występuje na urządzeniach z Androidem, a także nie spotkamy go na desktopie.

Aplikacja nie działa – co teraz?

Niestety, na rozwiązanie musimy jeszcze poczekać. Podobny problem związany z SDK Facebooka występował w maju i również dotyczył wielu aplikacji. Wówczas błąd został naprawiony tego samego dnia. Miejmy nadzieję, że tym razem także uda się szybko usunąć problem.

Użytkownicy zgłaszają, że aplikacje można uruchomić w trybie offline. Niestety, w wielu przypadkach nie jest to satysfakcjonujące rozwiązanie – większość z wymienionych apek potrzebuje połączenia z internetem do działania.

AktualizacjaNajnowsze raporty wskazują, że błąd został usunięty. Aplikacje powinny już uruchamiać się bez problemów.