iOS 16
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 16 pomoże nam nie zwariować podczas „wybierania kwadratów z sygnalizacją świetlną”

Z pewnością spotkaliście się z zabezpieczeniem CAPTCHA, w którym użytkownik musi przepisać tekst z obrazka lub wskazać odpowiednie kwadraty na zdjęciu. W systemie iOS 16, stosowany na wielu stronach moduł bezpieczeństwa, ma pojawiać się znacznie rzadziej.

Reklama

Automatyczna weryfikacja użytkownika

Jak przed chwilą wspomniałem, chyba każdy miał styczność z mechanizmem CAPTCHA, który pozwala chronić strony internetowe, usługi i aplikacje przed botami i spamem. W dużym skrócie, pozwala on zweryfikować, czy po drugiej stronie siedzi człowiek, a nie „robot”. Rozwiązanie ma jednak pewną wadę – jeśli pojawia się zbyt często, to potrafi być irytujące.

Apple postanowiło stworzyć funkcję, która uprzyjemni przeglądanie internetu i korzystanie z aplikacji. W iOS 16 zostanie bowiem wdrożone rozwiązanie, które umożliwi automatyczną weryfikację użytkownika w tle. Oznacza to, że nie będzie konieczne przepisywanie tekstu z grafiki czy wybieranie kwadratów z konkretnym kształtem, np. sygnalizacją świetlną.

Firma Tima Cooka wyjaśnia, że nowość w iOS 16 opiera się na weryfikacji samego urządzenia i konta Apple ID. Jeśli weryfikacja zakończy się sukcesem, to funkcja prezentuje wspieranej witrynie lub aplikacji tak zwany Private Access Token. Działanie mechanizmu ma nie tylko usprawnić przeglądanie internetu czy korzystanie z różnych usług, ale również – według zapewnień Apple – charakteryzuje się wyższym poziomem prywatności.

iOS 16
(fot. MacRumors)

Warto mieć na uwadze, że funkcja wymaga wsparcia po stronie stron internetowych i aplikacji. Niewykluczone jednak, że wiele witryn i usług będzie obsługiwało opisywaną nowość. Cloudflare i Fastly ogłosiły już bowiem wsparcie dla Private Access Token, a więc rozwiązanie może pojawić się na milionach stron i aplikacji, obsługiwanych przez te dwie platformy.

Serwis MacRumors zwraca uwagę, że nowa funkcja w testowych wersjach iOS 16 i iPadOS 16 jest domyślnie włączona. Dodatkowo jest ona obsługiwana również przez macOS Ventura.

iOS 16 – bez rewolucji, ale nie zabrakło kilku ciekawych nowości

Podczas tegorocznej konferencji WWDC, co chyba nie było żadnym zaskoczeniem, Apple zaprezentowało iOS 16. Dowiedzieliśmy się wówczas, że nowa wersja przyniesie przeprojektowany ekran blokady z obsługą widżetów, nowości w aplikacjach Apple czy możliwość wycinania i kopiowania obiektów znajdujących się na zdjęciach.

Obecnie iOS 16 dostępny jest jako beta skierowana dla deweloperów. W lipcu ma rozpocząć się program publicznych beta testów, a jesienią zadebiutuje finalna wersja.