smartfon Apple iPhone SE 2022 smartphone
iPhone SE 2022 (źródło: Apple)

Nie tylko nowy macOS sprawia problemy. iOS 15.4 również jest pechowy

Apple zdaje się nie mieć ostatnio szczęścia. Przeciętnie co druga wersja macOS sprawia sporo kłopotów użytkownikom, a teraz do tego wszystkiego doszedł jeszcze problem z systemem na smartfony. Co jest nie tak z iOS 15.4?

Nowy system ułatwia życie z Face ID

Udostępniony w tym tygodniu iOS 15.4 jest aktualizacją dość przełomową, choć główna funkcja zaprezentowana w tej wersji oprogramowania pojawiła się znacznie później, niż wielu z nas oczekiwało.

iOS 15.4
(fot. Tabletowo.pl)

Możliwość korzystania z Face ID w maseczce to świetna sprawa – korzystam z tej funkcji, w ramach beta testów, od kilku tygodni. Ułatwia to funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, a w szczególności odblokowywanie iPhone’a w sklepie czy na uczelni, a także płacenie za pomocą Apple Pay. Tyle, że telefon musi być naładowany, by Face ID było do czegokolwiek potrzebne, a z tym, jak się okazuje, bywa słabo.

Użytkownicy zgłaszają problemy z baterią w iOS 15.4

Wielu użytkowników smartfonów Apple narzeka, że iOS 15.4 znacznie skrócił ich czas pracy na baterii. Te nieprzyjemne wieści spływają zarówno od użytkowników nieco starszych urządzeń, jak również iPhone’ów 13. Problem jest dość poważny – niektórzy tracą nawet 5% naładowania baterii w ciągu 10 minut.

Oczywiście, użytkownicy z bardziej zużytą baterią będą zmuszeni do częstszego ładowania smartfona, niezależnie od zainstalowanej wersji systemu. Niemniej jednak, iPhone’y z najnowszym iOS zachowują się nieco dziwnie. Niewykluczone, że uciążliwość tego problemu zmniejszy się w nadchodzących dniach, kiedy urządzenia zakończą rekalibrację baterii i indeksowanie plików na nowo. Jeśli tak się jednak nie stanie, trzeba liczyć, że Apple wyda wkrótce stosowną łatkę.

Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach ujawniły się również problemy z systemem macOS 12.3, który również wydano w poniedziałek. Powoduje ona uceglanie Maków z wymienionymi płytami głównymi. To podobny problem do występującego w wersji 12.0.1, kiedy urządzenia z procesorami Intela przestały się uruchamiać.

macOS 12.2 również nie był zbyt lubianą przez użytkowników wersją systemu – po aktualizacji następował spory drenaż baterii spowodowany błędem modułu Bluetooth.

Oby iOS 15.5 i macOS 12.4 były nieco mniej problematyczne niż dotychczasowe wersje, bo użytkownicy powoli mają już dość licznych problemów ze swoimi sprzętami.