iPhone iOS aktualizacja Apple logo fot. Tabletowo.pl
(fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

iOS 15.4 wydany! Maseczka nie będzie już problemem, o ile mamy nowego iPhone’a

Apple udostępniło właśnie nowe wersje swoich systemów operacyjnych – iOS 15.4, iPadOS 15.4, watchOS 8.5, a także macOS 12.3. Trzeba przyznać, że zmian jest całkiem sporo.

iOS 15.4 – maseczka nie powinna już przeszkadzać

Jedną z najważniejszych funkcji wprowadzonych wraz z iOS 15.4 jest możliwość korzystania z systemu Face ID bez konieczności zdejmowania maski. Świetne rozwiązanie, ale tak naprawdę powinno zostać wprowadzone ponad rok temu. Dotychczas właściciele iPhone’ów, podczas noszenia maski na twarzy, mieli bowiem tylko opcję odblokowywania przy pomocy Apple Watcha, co oczywiście nie wszystkich satysfakcjonowało – przecież nie każdy ma smartwatcha z Cupertino.

Należy jeszcze zauważyć, że w iOS 15.4 możliwe jest również korzystanie z Face ID w aplikacjach trzecich, a także podczas płacenia za pomocą Apple Pay. W przypadku wspomnianej już dotychczas wykorzystywanej funkcji, opartej na noszeniu Apple Watcha, mogliśmy tylko odblokować iPhone’a.

Apple podaje, że teraz Face ID skanuje unikalne cechy wokół oczu, więc sensory nie potrzebują danych ze skanu całej twarzy. Z drugiej strony, ze względów bezpieczeństwa wciąż zalecaną metodą jest odblokowywanie urządzenia, gdy nie mamy założonej maseczki. Ponadto rozwiązanie działa wyłącznie w przypadku iPhone’ów 12 i 13 na starszych modelach nie jest dostępne.

iOS 15.4
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 15.4 to także nowe ikony emoji, możliwość inicjowania sesji SharePlay (FaceTime) bezpośrednio z obsługiwanych aplikacji, opcja podawania daty i godziny przez Siri bez połączenia z siecią, a także wprowadzenie kart szczepień w aplikacji Zdrowie (teraz obsługiwane są certyfikaty wydawane przez UE).

Co więcej, iOS 15.4 wprowadza szereg mniejszych zmian. Ich lista przedstawia się następująco:

  • Tłumaczenie stron w Safari jest teraz dostępne również w języku włoskim i chińskim (tradycyjnym).
  • Aplikacja Podcasty umożliwia filtrowanie odcinków według sezonu oraz statusu odtworzenia, zachowania lub pobrania.
  • Niestandardowymi domenami iCloud można zarządzać w Ustawieniach.
  • Aplikacja Skróty obsługuje teraz dodawanie, usuwanie i pobieranie tagów w aplikacji Przypomnienia.
  • Ustawienia funkcji Alarmowe SOS uległy zmianie i wszystkim użytkownikom pozwalają używać opcji Przytrzymanie. Opcja 5 naciśnięć jest nadal dostępna w ustawieniach tej funkcji.
  • Tryb zbliżenia w aplikacji Lupa pomaga dokładnie oglądać małe przedmioty, wykorzystując aparat ultraszerokokątny iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 13 Pro Max.
  • Do haseł zachowywanych w Ustawieniach można teraz dodawać własne notatki.

W aktualizacji nie zabrakło także usunięcia wcześniej zgłaszanych błędów. iOS 15.4 jest już dostępny – w przypadku iPhone’a 12 Pro trzeba pobrać plik o rozmiarze 1,25 GB.

iPadOS 15.4 i macOS 12.3 – wyczekiwana funkcja Universal Control

W dużym stopniu lista zmian pokrywa się w iOS 15.4 i iPadOS 15.4. Nie powinno to dziwić, w końcu mamy do czynienia z praktycznie tym samym systemem operacyjnym, ale z kilkoma unikatowymi funkcjami dla iPhone’ów i iPadów.

Prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną funkcją w przypadku iPadOS 15.4 i macOS 12.3 jest Universal Control (Uniwersalne sterowanie), która została zapowiedziana już na zeszłorocznej konferencji WWDC. Trzeba przyznać, że Apple kazało nam trochę czekać na jej wprowadzenie.

macOS 12.3
(fot. Tabletowo.pl)

Opisywana funkcja pozwala używać jednej myszy i klawiatury pomiędzy Makiem a iPadem. Wystarczy oba urządzenia ustawić obok siebie, aby otrzymać dość wyjątkowe połączenie oraz możliwość wygodnej pracy z komputerem i tabletem. Należy mieć na uwadze, że koniecznie jest posiadanie iPadOS 15.4 na iPadzie oraz macOS 12.3 na Maku.

Obie aktualizacje są już dostępne do pobrania na wspieranych iPadach i komputerach Mac.

watchOS 8.5 – skromna, ale wciąż ważna aktualizacja

Względem nowej wersji iOS czy macOS, aktualizacja przeznaczona na Apple Watcha zawiera zauważalnie krótszą listę nowości. Nie oznacza to jednak, że można pominąć jej pobranie – warto to zrobić chociażby ze względów bezpieczeństwa.

watchOS 8.5
(fot. Tabletowo.pl)

Jak podaje Apple, watchOS 8.5 wprowadza możliwość uwierzytelniania zakupów i subskrypcji dokonywanych na Apple TV, obsługę europejskich certyfikatów w przypadku karty szczepień, a także uaktualnienia algorytmu powiadomień o arytmii.

watchOS 8.5 jest już dostępny do pobrania na wspieranych modelach Apple Watchy. Wcześniej konieczne jest zainstalowanie iOS 15.4 na iPhonie.