(fot. Tabletowo.pl)

iOS 14 – wystarczyło pięć dni, aby system zdobył ponad 25% udziałów

Zespół Tima Cooka ma powody do zadowolenia. Według najnowszych danych, iOS 14 został już zainstalowany przez miliony użytkowników.

Reklama

Świetne przyjęcie nowych systemów z Cupertino

Serwis MacRumors zwraca uwagę na dane udostępnione przez firmę Mixpanel, które przedstawiają udział poszczególnych wersji systemów operacyjnych Apple. Wynika z nich, że nowości wdrożone wraz z iOS 14 faktycznie spodobały się użytkownikom. Nowa wersja szybciej trafia na kolejne urządzenia niż zeszłoroczny iOS 13.

Warto zaznaczyć, że Mixpanel nie rozróżnia iOS i iPadOS – oba systemu traktowane są jako całość. W związku z tym, dane dotyczą zarówno iPhone’ów, jak i iPadów, a także uwzględniają iPody Touch.

iOS 14 – udziały na rynku.
(fot. Mixpanel)

Firma opiera się na informacjach pochodzących z autorskich pakietów SDK, które są wykorzystywane przez twórców aplikacji i stron internetowych. Owszem, nie mamy do czynienia z oficjalnymi danymi Apple, ale zazwyczaj Mixpanel podaje bardzo zbliżone wyniki. Oznacza to, że jak najbardziej udostępnione dane możemy uznać za wysoce wiarygodne.

Według Mixpanel, po pięciu dniach od premiery, pod kontrolą iOS 14 działa już około 26% iUrzadzeń. To naprawdę świetny rezultat – dla porównania iOS 13 po identycznym okresie miał około 20%.

Oczywiście to znaczne lepsze wyniki niż w przypadku Androida. Należy jednak pamiętać, że porównywanie obu systemów nie jest do końca sprawiedliwe. Za wdrożenie nowych wersji Androida odpowiadają przede wszystkim producenci smartfonów. Trudno od nich wymagać, aby przykładowo mieli zapewnić na tanich urządzeniach identycznie wsparcie, jak Apple na topowych iPhone’ach. Jeśli już zestawiać ze sobą Androida i iOS to powinno się brać pod uwagę wyłącznie smartfony z linii Pixel.

iOS 14 – bez rewolucji, ale z kilkoma przydatnymi nowościami

Nowy iOS został udostępniony na wszystkie obsługiwane iPhone’y. Nowa wersja systemu wprowadza m.in. widżety, które teraz można dowolnie rozmieszczać na głównych ekranach, tryb Picture in Picture, Tłumacza Siri, nowy interfejs asystentki głosowej, usprawnienia w Mapach i przeglądarce Safari, aplikacje App Clip czy sekcję Biblioteka aplikacji.

Niestety, nie udało się uniknąć błędów. Użytkownicy skarżą się na problemy z zapamiętywaniem ustawień domyślnych aplikacji, a także na zauważalnie zwiększone zużycie baterii.