(fot. Tabletowo.pl)

iOS 14 i PiP na YouTube? Oficjalnie zablokowany, ale istnieją obejścia

Owszem, iOS 14 wprowadził możliwość korzystania z trybu Picture in Picture. Nie oznacza to jednak, że skorzystamy z niego w każdym miejscu, co udowadnia YouTube.

YouTube i problematyczny Picture in Picture

Wśród głównych nowości, wdrożonych na iPhone’y wraz z iOS 14, znajduje się tryb Picture in Picture, czyli możliwość uruchomienia filmu w oknie nakładanym na interfejs systemu i aplikacji. Dzięki temu, możemy przykładowo odpowiadać na e-maile lub czytać artykuły na Tabletowo.pl, mając jednocześnie dostęp do materiału wideo.

Owszem, funkcja jest dostępna w systemie, ale to od twórców aplikacji zależy, czy można z niej korzystać. Przykładowo, aplikacja YouTube nie obsługuje Picture in Picture. Warto jednak dodać, że trwają już prace nad wdrożeniem wsparcia. Należy tutaj zaznaczyć, że nawet jeśli obsługa trybu w końcu się pojawi, to nie skorzystają z niego wszyscy – wymagana będzie subskrypcja YouTube Premium.

iOS 14 – tryb Picture in Picture.
YouTube – działający tryb PiP na iOS 14 (fot. Tabletowo.pl)

Mimo iż aplikacja nie wspiera Picture in Picture, to do niedawna istniało proste obejście problemu. Wystarczyło wejść na stronę YouTube przez przeglądarkę internetową, odpalić dowolny filmik, tapnąć na przycisk aktywujący PiP i to już wszystko. Niestety, możliwość została zablokowana i nic nie wskazuje, aby miała powrócić.

Czyli pozostaje wykupić pakiet premium i czekać na wdrożenie funkcji w aplikacji YouTube? Niekoniecznie, wciąż istnieją sposoby, które pozwalają uruchomić dowolny filmik w pływającym oknie.

iOS 14 – jak włączyć Picture in Picture na YouTube?

Pierwsze metoda działa w przypadku filmów umieszczonych na inny witrynach – np. filmik z YouTube znajdujący się na Tabletowo.pl. Wystarczy tylko uruchomić wideo i tapnąć na przycisk aktywujący PiP. Funkcja działa wówczas bez żadnych problemów.

Drugi sposób polega na wejściu na stronę YouTube. Szukamy interesującego nas filmu i klikamy na niego. Zanim zaczniemy oglądać, należy poprosić o witrynę w wersji na komputery. Teraz pozostaje tylko odpalić materiał i funkcja Picture in Picture powinna być dostępna.

Obie metody są dostępne bez konieczności posiadania YouTube Premium. Nie wiadomo jednak, czy wkrótce nie zostaną zablokowane dla użytkowników iOS 14.