iOS 14 ma przynieść usprawnienia w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym

Zmiany odkryte w kodzie iOS 14 sugerują, że Apple zamierza wprowadzić nowe funkcje w swoim menedżerze haseł.

Dodatkowe narzędzia nie są potrzebne

W iOS i macOS znajdziemy funkcję o nazwie pęk kluczy iCloud. Pozwala ona na przechowywanie danych logowania w chmurze Apple. Dzięki temu nie musimy za każdym razem wpisywać loginu i hasła, gdy chcemy zalogować się na stronie internetowej czy w mobilnej aplikacji. To naprawdę wygodne rozwiązanie, ale pod warunkiem, że używamy przede wszystkim sprzętu Apple.

iOS 14 na pierwszym filmie. Oto, jak ma działać nowy system Apple

Dane są synchronizowane między urządzeniami, dostępna jest opcja automatycznego wygenerowania silnego hasła, a także pojawiają się ostrzeżenia, gdy identyczne hasło używane jest na kilku różnych stronach. Mamy więc zestaw przydatnych opcji, ale wciąż menedżer haseł Apple odstaje od wybranych konkurencyjnych narzędzi, jak np. 1Password.

Owszem, zespół Tima Cooka nie zamierza raczej rywalizować z firmami specjalizującymi się w tworzeniu menedżerów haseł. Mimo tego, Apple ciągle rozwija swoje narzędzie i nowe funkcje mają zostać wprowadzone wraz z iOS 14.

Pęk kluczy iCloud z nowymi funkcjami

Jak wcześniej wspomniałem, menedżer haseł wbudowany w iOS i macOS informuje o używaniu identycznych haseł. Ostrzeżenia pojawiają się jednak dopiero po wejściu do listy zapisanych danych logowania. Wówczas przy wybranych pozycjach widoczny jest niewielki trójkąt z wykrzyknikiem.

W iOS 14 użytkownik otrzyma odpowiedni komunikat, który poinformuje go, że identyczne hasło jest już zapisane w pęku kluczy i jej stosowane w innej aplikacji lub stronie internetowej.

Druga nowość dotyczy uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wdrożone zmiany mają pozwolić na logowanie się bez konieczności otrzymywania kodu SMS-em czy e-mailem. Wszystko odbędzie się z wykorzystaniem pęku kluczy. Funkcja będzie działać wyłącznie na stronach wspierających rozwiązanie Apple.

W związku z tym, że pęk kluczy iCloud dostępny jest również na macOS, to opisanych nowości należy spodziewać się również na komputerach Apple. Niewykluczone, że zostaną wprowadzone wraz z nadchodzącą dużą aktualizacją macOS 10.16, która planowana jest na ten rok.

Polecamy również:

iPhone jako kluczyk do BMW. Kod iOS 14 zdradza kolejne szczegóły

źródło: 9to5Mac