(fot. 91mobiles.com)

iOS 14 na pierwszym filmie. Oto, jak ma działać nowy system Apple

W internecie został opublikowany film, który ma przedstawiać wczesną wersję systemu iOS 14. Możemy na nim zobaczyć znacząco przebudowany ekran multitaskingu.

iOS 14 z nowym ekranem wielozadaniowości

Oficjalna prezentacja nowych systemów operacyjnych Apple będzie miała miejsce podczas tegorocznego WWDC. Na konferencji, która prawdopodobnie odbędzie się w czerwcu, poznamy najważniejsze zmiany w iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS. Następnie oprogramowanie zostanie udostępnione w ramach publicznych testów, a w okolicach września powinno trafić na wszystkie obsługiwane urządzenia.

Niewykluczone, że nie musimy czekać aż do czerwca, aby poznać niektóre z nowości w iOS 14. Ben Geskin, która ma na koncie sprawdzone przecieki dotyczące produktów z Cupertino, tym razem opublikował wideo z iPhonem 11 Pro Max. Nie byłoby w tym nic niezwykłego (w końcu ten smartfon miał premierę w zeszłym roku), gdyby nie zainstalowany na nim system operacyjny. Topowy model w ofercie Apple działa bowiem pod kontrolą wczesnej wersji iOS 14.

Film nie zdradza zbyt wielu szczegółów, ale możemy na nim zobaczymy nowe podejście do menu wielozadaniowości. Zamiast poziomo przewijanej listy z dużymi oknami ostatnio uruchomionych aplikacji, na jednym ekranie mamy zestaw czterech miniatur. Całość przypomina rozwiązanie znane z iPadów.

Po opublikowaniu opisywanego filmu, w internecie szybko pojawiły się komentarze podważające prawdziwość materiału. W końcu iOS 14 nie jest jeszcze dostępny nawet dla deweloperów – Apple obecnie prowadzi wewnętrzne testy. Ben Geskin zaznacza jednak, że nie jest to żadne fałszerstwo i modyfikacja wykonana za pomocą jailbreaka.

W obecnej wersji iOS 14 dostępne są ustawienia, które pozwalają na wybranie jednego z widoków ekranu multitaskingu. Tak, można przywrócić poziomo przewijaną listę. Jeśli jednak Apple faktycznie zdecyduje się wprowadzić nowy widok, to możliwe, że będzie on tym jedynym słusznym, bez możliwości konfiguracji. W końcu systemy operacyjne z Cupertino nie są znane ze zbyt rozbudowanych opcji personalizacji.

https://twitter.com/BenGeskin/status/1231718775642316800?s=20

Oczywiście należy mieć na uwadze, że przebudowane menu wielozadaniowości może się w ogóle nie pojawić. Aktualnie firma Tima Cooka tylko testuje zmienione podejście – jeśli interfejs nie sprawdzi się na ekranach iPhone’ów, to prawdopodobnie pozostanie obecny ekran multitaskingu.

Ewentualna zmiana przybliżyłaby interfejs iOS do iPadOS, co może wydawać się krokiem w dobrym kierunku. Z drugiej strony, rozwiązania z dużych ekranów tabletów niekoniecznie muszą być wygodne na smartfonach. Jasne, topowe modele Apple mają ekrany 5,8 cala i większe, ale należy pamiętać, że firma wciąż wspiera urządzenia z mniejszymi wyświetlaczami. Co więcej, niebawem ma zadebiutować nowy 4,7-calowy iPhone.

Co jeszcze przyniesie iOS 14?

Nie należy spodziewać się rewolucji – iOS to już dojrzały produkt. Apple najpewniej będzie go rozwijać stopniowo, aby nie zniechęcić milionów przyzwyczajonych użytkowników. Jeśli sprawdzą się poprzednie informacje, to należy oczekiwać: lepszych aktualizacji i mniejszej liczby błędów, funkcji zmiany domyślnych aplikacji, a także wsparcia nawet 5-letnich iPhone’ów.

źródło: 91mobiles.com