Jedną z nowości w iOS 14.5 docenią użytkownicy Siri i Spotify

Pod względem opcji personalizacji systemu, iOS pozostaje daleko w tyle za Androidem, ale Apple w końcu zaczęło coś zmieniać w tej kwestii. Dobrym przykładem jest tutaj planowana możliwość wybrania domyślnego odtwarzacza muzyki w Siri. Funkcja powinna zostać udostępniona już wkrótce, wraz z iOS 14.5.

iOS 14, czyli krok w dobrym kierunku

Do niedawna system operacyjny z Cupertino posiadał naprawdę irytujące ograniczenia. Kliknąłeś w link wysłany przez znajomego na Messengerze? Zawsze był on otwierany w Safari, nawet jeśli główną przeglądarką był Google Chrome. Kliknąłeś na adres e-mail, aby napisać wiadomość? Cóż, uruchamiała się systemowa aplikacja Poczta.

Użytkownicy iPhone’ów i iPadów na zmiany musieli czekać naprawdę długo. Dopiero w zeszłym roku, wraz z iOS 14, otrzymali opcję wyboru domyślnej przeglądarki internetowej i klienta poczty. Tak, w końcu pojawiła się możliwość całkowitego porzucenia dwóch aplikacji Apple.

Właśnie dowiedzieliśmy się, ze w najbliższej aktualizacji, oznaczonej jako iOS 14.5, Apple wprowadzi kolejne usprawnienia. Tym razem firma Tima Cooka skupi się na osobach preferujących Spotify lub inne aplikacje muzyczne.

iOS 14.5 – Spotify, Deezer i YouTube Music jako domyślne aplikacje w Siri

Asystentka głosowa Siri pozwala m.in. na sterowanie muzyką, bez konieczności sięgania po iPhone’a czy iPada. Przydatne jest to szczególnie podczas prowadzenia samochodu, a dodatkowo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo. Wystarczy bowiem powiedzieć „Hey ‌Siri‌, play Harder Better Faster Stronger by Daft Punk”.

Po wspomnianej komendzie, utwór zespołu Daft Punk zostanie odtworzony, ale w aplikacji Apple Music. Owszem, można za każdym razem dodawać jeszcze „from Spotify”, aby Siri rozpoczęła odtwarzanie w aplikacji Spotify. Nie jest to jednak zbyt wygodne, a tym bardziej intuicyjne.

iOS 14.5 – wybór domyślnej aplikacji muzycznej.
(fot. matejamm1, Reddit)

Na szczęście, iOS 14.5 przyniesie wyczekiwaną zmianę. Jak wynika ze zmian odkrytych przez użytkowników w testowej wersji systemu, Siri wreszcie pozwoli na wybór domyślnej aplikacji muzycznej – np. Spotify, Deezer czy YouTube Music. Nie będzie to ogromna nowość, ale z pewnością uprzyjemni życie wielu właścicielom iPhone’ów, którzy niezbyt polubili się z Apple Music.

Warto dodać, że iOS 14.5 wprowadzi jeszcze inne funkcje. Jedną z ciekawszych jest możliwość odblokowywania iPhone’a za pomocą Apple Watcha, gdy na twarzy mamy maskę, a Face ID nie może wówczas poprawnie działać.