smartfon iPhone 11 smartphone
W czarnej wersji wygląda całkiem atrakcyjnie.

iOS 14.5 przeprowadzi ponową kalibrację kondycji akumulatora w iPhone’ach 11

Najbliższa duża aktualizacja, czyli iOS 14.5, oprócz nowych funkcji, naprawi błąd w iPhone’ach z linii 11. Możliwe, że niektórzy użytkownicy będą mogli na później odłożyć decyzję o wymianie akumulatora.

Reklama

Akumulator zostanie ponownie sprawdzony

W szóstej becie iOS 14.5 pojawiła się nowość, której zadaniem jest ponowne sprawdzenie akumulatorów w wybranych modelach iPhone’ów. Okazuje się bowiem, że wcześniejsze pomiary mogły być niedokładne, co mogło negatywnie przełożyć się na pracę smartfona.

Jak podaje Apple, w przypadku iPhone’a 11, 11 Pro i 11 Pro Max system raportowania kondycji akumulatora mógł działać niepoprawnie. Wskazania niekoniecznie pokrywały się z faktycznym stanem akumulatora. Niestety, nie zawsze kończyło się tylko na źle podanej wartości. Wśród objawów mogły jeszcze wystąpić nieoczekiwane wyczerpywanie zgromadzonej energii, a nawet obniżona wydajność urządzenia podczas większego obciążenia.

iOS 14.5
(fot. Apple)

Przez błąd niektórzy użytkownicy mogli być przekonani, że akumulator jest już mocno zużyty i konieczna będzie jego wymiana, aby przywrócić normalne działanie iPhone’a. Na szczęście, możliwe, że problem uda się rozwiązać za pomocą aktualizacji systemu operacyjnego, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak już wcześniej wspomniałem, iOS 14.5 na iPhone’a 11 przeprowadzi proces ponownej kalibracji systemu raportowania kondycji akumulatora. Całość może potrwać nawet kilka tygodni, bowiem pod uwagę będzie branych wiele cykli rozładowania i ładowania. Po zakończeniu ponownej kalibracji, wskaźnik maksymalnej pojemności baterii, wyrażany w procentach oraz gotowość na szczytowy pobór mocy, zostaną uaktualnione.

Należy mieć na uwadze, że niekoniecznie każdy będzie mógł odpuścić wymianę akumulatora. Możliwe, że ponowna kalibracja wykaże, że faktycznie kondycja baterii jest znacznie obniżona. Wówczas pojawi się komunikat o zalecanym serwisie akumulatora.

Lista nowości w iOS 14.5 jest całkiem spora

Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z największą aktualizacją do iOS 14. Zbliżający się iOS 14.5 wprowadzi m.in. możliwość odblokowywania iPhone’a z Face ID za pomocą Apple Watcha, odświeżoną aplikację Muzyka, ochronę przed porzuconymi lokalizatorami, a także lepszą ochronę w przeglądarce Safari i informacje o zatłoczeniu publicznych miejsc w Mapach Apple.

Nie poznaliśmy jeszcze oficjalnej daty wydania aktualizacji w stabilnej wersji iOS 14.5. Niektórzy jednak wskazują, że zostanie ona udostępniona w ciągu najbliższych kilkunastu dni.