Intel Tiger Lake

Intel zarobi na tej transakcji 9 miliardów dolarów. Samsung w opałach

Intel postanowił sprzedać swój biznes produkcji pamięci NAND południowokoreańskiej firmie SK Hynix, czyli jednemu z najważniejszych rywali Samsunga. Do kieszeni amerykańskiego przedsiębiorstwa ma dzięki temu wpaść 9 miliardów dolarów.

Reklama

Intel pozbywa się zbędnego balastu

Intel próbował swoich sił w biznesie pamięci NAND SSD od lat. Zgromadził do tej pory mnóstwo licencji, związanych na przykład z produkcją i projektowaniem, i otworzył fabrykę chipów NAND w Dalian, w Chinach. Rynek ten podlega jednak bardzo dynamicznym wahaniom, a Intel nie ma zamiaru bawić się w ciągłe korygowanie nakładów pracy i środków, które im towarzyszą. Dlatego też jak podaje GSMarena, poinformowano dziś media o umowie podpisanej między Intelem a SK Hynix.

Pamięci DDR5 od Hynix

Umowa zakłada, że SK Hynix przejmie wszystkie licencje Intela dotyczące produkcji i projektów pamięci NAND, jak też zaopiekuje się działami badań i rozwoju, związanymi z tym biznesem. Praktycznie cała działalność Intela związana z dyskami SSD NAND, przejdzie pod skrzydła SK Hynix, włącznie z fabryką w Dalian.

Finalizacja przejęcia planowana jest na 2025 rok, zaś wszystkie wymagane zgody, udzielane przez odpowiednie organy w USA i Korei Południowej, powinny być zebrane do końca 2021 roku.

Transakcja ma łącznie opiewać na kwotę 9 miliardów dolarów, wypłacaną Intelowi w dwóch ratach, jednocześnie z etapowym przekazywaniem praw do poszczególnych części biznesu produkcji pamięci NAND oraz wafli flash.

Zamiast w SSD, Intel uderza w 5G

Intel, po zakończeniu wszystkich operacji związanych ze sprzedażą biznesu pamięci NAND, wciąż będzie właścicielem technologii Optane, więc nie spodziewamy się, że z rynku nagle znikną dyski NVMe. Odzyskane środki zamierza zainwestować w różne technologie, w tym 5G czy sztuczną inteligencję.

Jeden z najszybszych dysków SSD na rynku – Samsung SSD 980 Pro

Z kolei dla SK Hynix to dobra okazja, by zmniejszyć nieco dystans do Samsunga, który w drugim kwartale 2020 roku kontrolował 30% światowego rynku pamięci NAND i SSD. SK Hynix w tym samym czasie odpowiadało za 11,7% dostaw, a Intel – niewiele mniej. Po połączeniu tych biznesów na mocy nowej umowy, SK Hynix stanie się drugim po Samsungu gigantem produkcji pamięci flash na świecie.