fot. XPG

XPG prezentuje nowe, wydajne dyski SSD i pamięci RAM. Szybciej się nie da

Firma XPG, należąca do ADATY, nie daje o sobie ostatnio zapomnieć. Po prezentacji swojego mini-komputera przyszedł czas na nowe dyski SSD oraz pamięci RAM.

Nowe dyski i pamięci operacyjne od XPG

XPG, od czasu gdy stało się serią ADATY, która miała wkraść się do serc miłośników wszelkiego rodzaju podświetlenia, a także graczy, bardzo rozwinęło się, tworząc swego rodzaju submarkę. Przedsiębiorstwo z Tajwanu zaprezentowało właśnie najnowsze produkty, które mają sprawić, że nasz komputer jeszcze bardziej przyspieszy i zaświeci się pięknymi LEDami.

XPG GAMMIX S50 Lite

Pierwszą z propozycji producenta jest półprzewodnikowy dysk, bazujący na gnieździe M.2 i interfejsie NVMe 1.4. Został on wyposażony w kontroler SMI SM2267, który wspiera także interfejs PCIe 4.0 x4. To wszystko pozwala mu na osiąganie prędkości na poziomie 3900/3200 MB/s (odczyt/zapis). XPG chwali się także wynikami w próbkowaniu 4K (IOPS), które wynoszą 490K / 540K (odczyt/zapis).

Firma bardzo mocno zajęła się także tematem chłodzenia dysku. Dzięki zastosowaniu nowego kontrolera, a także nowej i zoptymalizowanej konstrukcji radiatora, GAMMIX S50 Lite ma osiągać temperatury niższe nawet o 20%. Dodatkowo nowy dysk ma wsparcie dla buforu DRAM i pseudo cache SLC. Oczywiście, dysk będzie wstecznie kompatybilny z interfejsem PCIe 3.0.

XPG GAMMIX S50 Lite
GAMMIX S50 Lite (fot. XPG)

S50 Lite obsługuje technologię korekcji błędów LDPC, która ma jeszcze bardziej przyspieszyć pracę dysku. Współczynnik TBW (Total Bytes Written) wynosi kolejno: 740 TB w przypadku wariantu o pojemności 1 TB i 1480 TB dla wersji 2 TB.

XPG GAMMIX S50 Lite zostanie objęty 5-letnią gwarancją i będzie dostępny w dwóch wersjach, w następujących cenach: 1 TB (649 zł) i 2 TB (1149 zł).

XPG GAMMIX S70

Kolejną nowością jest dysk SSD Gammix S70. Jest to produkt skierowany do najbardziej wymagających użytkowników, w tym profesjonalistów. Osiąga zawrotne prędkości, jeśli chodzi o odczyt i zapis danych. Wynoszą one kolejno 7400/6400 MB/s. Takie wartości sprawiają, że jest to obecnie jeden z najszybszych, o ile nie najszybszy, dysk konsumencki na rynku. Przegrywa z nim nawet Samsung 980 Pro, który również miał swoją premierę niedawno.

Tak jak w przypadku pierwszego z dysków, mamy tutaj do czynienia z PCI-Express 4.0 x4. Według tajwańskiej firmy wpływ na wyższe szybkości miał nie tylko kontroler i interfejs PCIe 4.0, ale także nowa konstrukcja radiatora, która pozwala w znaczny sposób obniżyć temperatury dysku i wyciągnąć z niego to co najlepsze, czyli prędkość odczytu i zapisu.

GAMMIX S70 (fot. XPG)

GAMMIX S70 również otrzyma 5-letnią gwarancję i będzie dostępny w dwóch wersjach pamięciowych: 1 TB oraz 2 TB.

XPG SPECTRIX D50 Xtreme

Ostatnią z nowości, zaprezentowaną przez tajwańskie przedsiębiorstwo, są pamięci RAM. I robią one piorunujące wrażenie nie tylko wyglądem, ale także częstotliwością taktowania.

Moduły są kompatybilne z najnowszymi procesorami od AMD i Intela oraz obsługują XMP 2.0 (Extreme Memory Profile), przez co nie ma konieczności ręcznego ustawiania taktowań i opóźnień. Wystarczy uruchomić profil XMP i cieszyć się niesamowitą wydajnością.

SPECTRIX D50 Xtreme (fot. XPG)

Jeśli o wydajności mowa, to SPECTRIX D50 Xtreme będą sprzedawane w kościach 16 GB (2 x 8 GB). Ich taktowanie wynosi 4800 MHz oraz 5000 MHz, co czyni je jednymi z najszybszych pamięci na rynku.

Za chłodzenie pamięci odpowiedzialny będzie aluminiowy radiator, który dodatkowo został spolerowany, dzięki czemu moduły sprawiają wrażenie lustra. Na górze znajdziemy gustowne diody RGB, które spodobają się osobom tworzącym komputer na bazie takiego właśnie podświetlenia.